top of page

לנון ומקרטני רבים – 1971

עודכן: 12 בנוב׳ 2022

היום אספר על הריב שניהלו לנון ומקרטני דרך האלבומים שלהם בשנת 1971 – בשנת 1971 הוציא פול מקרטני את אלבומו הטוב ביותר לטעמי Ram. האלבום הזה, מבחינת ג’ון לנון, היה התקפה חזיתית וישירה עליו ועל יוקו. זה התחיל בעטיפת האלבום שכללה תמונה של שתי חיפושיות, אחת על השנייה, כשהן מזדווגות.

השיר הפותח Too many people פתח במילים Piss off. (מקרטני הודה מאוחר יותר כי הוא כוון אל לנון). אבל מקרטני, שלא מסוגל לפתוח אלבום באמירה שלילית, הרגיש שהוא חייב להוסיף את הcake כדי לעדן. לנון הבין את המסר.

בהמשך השיר כותב מקרטני

That Was Your First Mistake You Took Your Lucky Break And Broke It In Two Now What Can Be Done For You You Broke It In Two

ולג’ון ויוקו – Too Many People Preaching Practices Don’t Let Them Tell You What You Wanna Be


האלבום ממשיך עם 3 Legs, שיר בו לכלב יש שלוש רגליים והוא אינו יכול לרוץ. לעומת זאת הזבוב בעל רגל אחת בלבד אך הוא יכול לעוף גבוה גבוה לשמיים.

A dog is here, (a dog is here), a dog is there (a dog is there) My dog he got three legs But he can’t run

Well when I thought, well I thought When I thought you was my friend (when I thought I could call you my friend) When I thought, when I thought When I thought you was my friend (when I thought I could call you my friend) But you let me down, put my heart around the bend

A fly flies in (a fly flies in), a fly flies out (a fly flies out) Most flies they got three legs, but mine got one

Well when I fly when I fly when I fly, when I fly above the cloud (When I fly above the man in the crowd) Well when I fly when I fly when I fly, when I fly above the crowd (When I fly above the man in the crowd)

You can knock me down with a feather, yes you could But you know it’s not allowed (but you know it’s not allowed)

מובן נכון?


בשיר Dear boy לנון היה משוכנע שמקרטני פונה אליו אישית כדי לומר לו שהוא לא מבין על מה הוא וויתר ואיזו טעות איומה עשה.

I hope you never know, dear boy, how much you missed, And even when you fall in love, dear boy, It won’t be half as good as this

מקרטני טען שזה בכלל שיר שהוא כתב על בעלה לשעבר של לינדה. כך או כך זה עוד שיר שמתאר עד כמה מקרטני זקוק ללינדה ומעריך את תרומתה הרבה ליציבותו אחרי פירוק הביטלס.


בSmile away הדמות בשיר פוגשת בשלושה חברים נבזיים, אחד בכל בית, שמעירים לה על הבל פיה, שיניה ורגליה המסריחות.


לנון הקשיב בעיון לאלבום וחיפש בכל שיר כל משפט שיכול היה להתאים למה שראה כהתקפה של מקרטני. בשיר הסיום היה משוכנע שמשפט הסיום שחוזר כמה פעמים – We believe that we can’t be wrong – היה לעג לו וליוקו.השיר מתחיל ברעשים של כיוון כלים שמזכירים את התחלת פפר והמילים לא משאירות מקום לספק בקשר לכוונת המשורר בנוסף, הוא מתייחס לסינגל שהוציא אז מקרטני – “Another day”.

So Sgt. Pepper took you by surprise You better see right through that mother’s eyes Those freaks was right when they said you was dead The one mistake you made was in your head Ah, how do you sleep Ah, how do you sleep at night

You live with straights who tell you, you was king Jump when your momma tell you anything The only thing you done was yesterday And since you’re gone you’re just another day Ah, how do you sleep Ah, how do you sleep at night Ah, how do you sleep Ah, how do you sleep at night

A pretty face may last a year or two But pretty soon they’ll see what you can do The sound you make is muzak to my ears You must have learned something in all those years Ah, how do you sleep Ah, how do you sleep at night


בנוסף, כדי שבטוח לא יפספסו שהוא נעלב עד עמקי נשמתו, הצטלם לנון לגלויה שצורפה לאלבום כשהוא אוחז באזני חזיר, לגלוג לעטיפת ראם בה נראה מקרטני אוחז בקרניו של ראם.

בראיונות, כשנשאל על השיר הארסי, חזר על המנטרה – תקשיבו לראם. זו תשובה לראם. הוא שכח לציין שבאלבום הקודם שלו, שיצא ב-1970, היה זה הוא שהתחיל את מסע ההעלבות כשבשיר I Found Out הוא כתב:

I’ve seen through junkies, I been through it all I’ve seen religion from Jesus to Paul


באלבום הבא שמקרטני הוציא, Wild life, שהיה האלבום הראשון של להקתו החדשה Wings, הופיע השיר Dear Friend. השיר הוקלט למעשה בסשנים של ראם, אבל יצא רק באלבום שלאחר הסאגה המכוערת בינהם, ולדעתי קשה לשמוע אותו ולא לפרש אותו כשיר פיוס שמופנה ללנון.


עד כאן להיום – אל תשכחו את ההגרלה שלנו בה אנו מגרילים את ההוצאה המחודשת של האלבום Flowers in the dirt של מקרטני. כדי להשתתף בהגרלה היכנסו לעמוד שלנו –ביטלמניקס – עשו לייק לעמוד ושתפו את פוסט ההגרלה שנעוץ בראש הדף.

23 צפיות0 תגובות
bottom of page