top of page

הדקות האחרונות של ג’ורג’

עודכן: 6 ביוני 2023

החודש נציין 16 שנים למותו של ג’ורג’ הריסון בגיל 58. היום נביא תרגום מתוך כתבה שהתפרסמה ב News of The World בשם “הדקות האחרונות של ג’ורג’ הריסון”. מוזמנים לדמוע יחד אתנו.

ג’ורג’ הריסון זימן את ה”עין הפרטית” הגדולה ביותר למיטתו כדי למפות תכנית סודית להלוויה שלו. והיום News of The World יכולים לפרט את ההסדרים הקפדניים ששני האנשים רשמו בקפידה: התוכנית הסודית למותו של הסופרסטאר. אנחנו יכולים גם לגלות כי גופתו של הביטל לשעבר ג’ורג’ נשרפה רק כעבור 9 שעות מפטירתו.

בנואשות לשמור על ההמונים הרחק מאשתו אוליביה ובנו דאהני, פנה ג’ורג’ אל גאווין דה בקר, גורו אבטחה לכוכבים כמו שר, מישל פייפר, ג’ואן ריברס, ג’ף גולדבלום וברוק שילדס. דה בקר גם עזר לקומיקאי ביל קוסבי ללכוד את הרוצח של בנו אניס. הפגישה התקיימה ליד מיטתו של ג’ורג’, בבית החולים של אוניברסיטת סטטן איילנד. גם אשתו אוליביה, בת 53, הייתה שם, בנו דאהני בן ה 24 לא יכול היה להביא את עצמו לסייע בתכנון הסתלקותו הסודית של אביו.

דה בקר, שהפך לחבר קרוב של ג’ורג’, התחיל עם עט ונייר ריק על ברכיו והתחיל לכתוב. כעבור שלושים דקות הרשימה הושלמה.

נקודה 1: הנקודה קורעת הלב מכל. ג’ורג’ לא ישוב יותר אל פרייר פארק, האחוזה הקרובה לנהר התמזה, שבאהבה הפכה לאחד מהבתים המרשימים באנגליה. הוא גם לא יראה שוב את ליברפול. מקור מסר לעיתון: “הוא ידע שאם הוא ימות בפרייר פארק, יהיו המונים מחוץ לשער וזה יהיה קרקס. את גופתו יהיה צריך להוציא על ידי ניידת, הוא לא רצה שזה יהיה התצלום האחרון. הוא גם לא רצה שריפה בכנסייה או במשרפה.

נקודה 2: לג’ורג’ אסור היה למות בבית החולים, ובוודאי לא בבית-חולים בניו-יורק. מותו יהפוך מיד לידיעת הציבור, ההמונים יתכנסו, הקבורה תצטרך לזחול ברחובות סתומים בתנועה בכל שעה ביום או בלילה, ולא ניתן יהיה לפספס זאת.

נקודה 3: המקאברית מכל. ג’ורג’ עמד בפני השאלה הנוראית: “היכן אמות?” בשלב מסוים ג’ורג’ הרהר בלסיים את ימיו בביתו שבהוואי. זה נפסל. נמל התעופה מאווי הוא קטן יחסית וג’ורג’ היה מוכר, ולכן הוא היה מוצא את ביתו במצור. דה בקר הציע לו את ביתו הגדול ששכר בבוורלי הילס שלמעשה היה שייך לפול מקרטני. היה לו מרחב ופרטיות, ודה בקר עצמו יהיה בשטח בית עם כל המשאבים הביטחוניים העצומים שהוא יכול היה לספק. אבל חיוני היה שג’ורג’ יגיע לביתו של דה בקר בחשאי.

נקודה 4: הוא יצטרך משככי כאבים, בעיקר דיאמורפין, והמסע מניו יורק כל הדרך לבוורלי הילס יהיה קשה מדי עבור מישהו במצבו. הם תכננו לעצור בבית החולים בלוס אנג’לס UCLA. ג’ורג’ סימן את הסכמתו. כל שנייה אחרונה של חייו מופתה לבסוף. עתה נותרו רק פרטי ההלוויה שלו.

נקודה 5: רופא יהיה זמין על מנת לספק תעודת פטירה, המאפשרת שריפה כמעט מידית. בית הלוויות המקומי בלוס אנג’לס יקבל הודעה על מותו של זכר בלתי ידוע. הקפלה הלא-דתית נבחרה ללוויה לפני שיעבור לקרמטוריום (היכן ששורפים את הגופה). האפר שלו יפוזר במזרח הרחוק, שם ג’ורג’ היה הראשון שנתן לרוחניות שלו לפרוח עם שאר הביטלס תחת המהרישי מאהש יוגי.

באופן זה התכוון ג’ורג’ לבנות פער של 10-12 שעות בין מותו לבין שחרורם של החדשות לעולם.

לג’ורג’, בן ה 58, נאמר ב 14 בנובמבר לערך, כי אין זה סביר שיוכל לשרוד עוד חודש. לאחר שקיבל טיפול בסרטן הריאות והגרון, אובחן עם גידול ממאיר במוחו. בשבת, ה 17 בנובמבר, הוחלט כי הוא יעזוב את בית החולים בניו יורק ויחל בהפעלת תוכנית דה בקר.

היו לו רק כמה ימים להיפרד מחבריו היקרים, שכן כל המסע הסודי שלו יצטרך להיעשות בלעדיהם. הוא הרים את השפופרת וחייג לאחותו הגדולה לואיז הריסון. לאחר שורה של ריבים משפחתיים, הם בקושי דיברו במשך עשר שנים. לואיז, בת ה 63, שהתגוררה באמריקה מאז 1963, טסה מיד מאילינוי, שם היא ניהלה מלון קטן בשם “A Hard Day’s Night”. ידיד שלה סיפר: היא וג’ורג’ התחבקו ואמרו שהכל נסלח. שניהם בכו. ג’ורג’ אמר לה “שום דבר ממה שהיה כבר לא משנה”.

מאוחר יותר היא הייתה הרוסה כאשר החדשות על מותו שוחררו.

הבאים ברשימה של ג’ורג’ היו פול מקרטני ורינגו סטאר. פול ביקר את ג’ורג’ והקשיב בדמעות כשהריסון הודיע בשלווה: “אני לא אהיה כאן לחג המולד”.

רינגו היה בבוסטון, מסצ’וסטס, כשהוא מטפל בבתו הסובלת מסרטן. הוא טס אל ג’ורג’ במהלך הלילה, אמר המקור שלנו. רינגו אמר שהוא יבטל את מסע ההופעות שלו בקנדה כדי להיות עם ג’ורג’ עד הסוף. ג’ורג’ אמר לו לא, והוסיף: “אני בשלווה”. רינגו אגב, היה במסע ההופעות עם הלהקה שלו בקנדה, כשהגיעו אליו הידיעות על מותו של ידידו הוותיק.

בשבת, ה 17 בנובמבר, נאמר לג’ורג’ על ידי הרופאים שאפשר לקחת אותו מניו יורק. ללא כל פרסום הוא עלה על מטוס פרטי לשדה התעופה הקטן של סנטה מוניקה. משם הוא נכנס למרכז הרפואי של UCLA, בדיוק כפי שתוכנן.

ביום שלישי עם התדרדרות מצבו של הריסון, הוא נלקח לבוורלי הילס באמבולנס סגור ולא מסומן. במשך 36 השעות הבאות, הריסון נסחף אל מחוץ לתודעה. אוליביה ודני היו במשמרות. היחיד שהורשה לבקר היה חברו הטוב, ראבי שנקר, שניגן מוזיקה עדינה בסיטאר. טפטוף תוך ורידי הזין גלוקוז לגופו של ג’ורג’. מדי פעם הוא לגם מן המשקה הנוזלי של הדיאמורפין.

הסוף הגיע בשעה 13:30 ביום חמישי בלוס אנג’לס, 9.30 בערב בבריטניה. שני החברים הכי טובים שלו מ”אמונת קרישנה”, שיאם סונדרה ומוקונדה, שג’ורג’ הכיר כבר יותר מ -30 שנה, זימרו בשקט לתוך המדיטציה שלהם כשנפטר.

בשעה 10:30 בלוס אנג’לס, 6.30 בבוקר יום שישי בבריטניה, גופתו של ג’ורג’ נשרפה. ג’ורג’ הושם בארון מתים מעץ פשוט, עליו היו מפוזרים עלי כותרת של ורדים, והאוויר היה מלא בניחוח אלמוגים. לא היו מזמורים. כומר הארי קרישנה קרא מה Bhagavad-Gita, סדרה של פסוקים הינדים קדושים. מומחה קרישנה, ראדה מוהן הסביר: “שורפים את הגופה בהקדם האפשרי בהודו ואת האפר מפזרים על נהר קדוש. זה מועיל לנשמה למסע הנצחי שלה”.

בחצות בלוס אנג’לס, 8 בבוקר בלונדון, חדשות על מותו שוחררו. באותו זמן היה מטוס באוויר עליו אוליביה, דאני ואפרו של ג’ורג’. זה היה אותו מטוס שהטיס את ג’ורג’ מניו-יורק. דה בקר השיג את 10 שעות המרחב והזמן הפרטי שהמשפחה נזקקה לו.

מקור המקורב לדה בקר אמר לנו: “זה היה מבצע גאווין קלאסי כדי למנוע כל תשומת לב לא רצויה“.

האפר של ג’ורג’ חייב להיות מפוזר על נהר קדוש כמו באמונת קרישנה שאוסרת על האפר להיות מפוזר על פני האדמה. חברי האמונה מאמינים שג’ורג’ בחר או את הגנגס או את נהר ימונה בצפון הודו, 40 קילומטרים מן הטאג’ מהאל.

קריפה מויה דאס מהחברה הבינלאומית לתודעת קרישנה הסביר: “הנהר הקדוש (יאמונה) היה מקום המפלט הרוחני האהוב של מר הריסון בצפון הודו“.

נסיים את הפוסט עם השיר שפותח את האלבום האחרון של ג’ורג’ (שהושלם על ידי בנו דאהני וג’ף לין).You may not know where you came from May not know who you are May not even wondered how You got this far

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page