top of page

מצעד שירי הביטלס האהובים על קוראי “ביטלמניקס” – חלק ב’

עודכן: 12 בנוב׳ 2022

זהו. הגענו לסוף. 16 השירים שהגיעו ל-10 המקומות הראשונים. ונתחיל במקום 10, אליו הגיעו שני שירים של מקרטני:

1) Penny Lane – פני ליין נכתב כתגובה המקרטנית לסטרוברי פילדס של לנון. במקור נועד לאלבום שיעסוק בילדותם של חברי הביטלס בליברפול, אבל בגלל שעבר זמן רב מדי מאז שיצאה הקלטה של הביטלס לקהל הרחב, הופעל לחץ להוציא את השירים כסינגלים בתחילת 1967. עד יום מותו טען ג’ורג’ מרטין שהעובדה ששירים אלה יצאו כסינגל ולא נכללו בסרג’נט פפר היתה הטעות המקצועית הגדולה ביותר שעשה.


2) Let it be – עוד המנון של מקרטני שעבר זעזוע כשפיל ספקטור הוסיף לו טונות של קיטש. מקרטני היה בטוח שלנון (שניגן בהקלטה בס) עשה לו דווקא וניגן הכי גרוע שאפשר. בסופו של דבר נראה שהשיר הצליח לא רע גם בגרסה הספקטורית.


מקום 9 –Happiness Is A Warm Gun אני תמיד מופתע לגלות כמה אנשים אוהבים את השיר הזה שכתב לנון. מסתבר שגם רדיוהד אהבו את השיר, כיוון שהוא נתן להם את ההשראה למבנה של השיר “פרנויד אנדרואיד”, שגם הוא בנוי משלושה שירים, כמו שירו של לנון. השיר, כפי שניתן לצפות, לא היה פשוט להפקה – 70 טייקים נדרשו לביטלס כדי להקליט אותו. התוצאה מצדיקה את עצמה.

מקום 8 – את המקום השמיני חולקים שוב שני שירים.

1) Here Comes The Sun של ג’ורג’ הריסון הוא הראשון שבהם. השיר השמשי והעליז נכתב בעיצומה של תקופה קשה מאוד בלהקה, בה היו מעורבים עורכי דין, מנהלים, והרבה טינה ומרירות. ג’ורג’ מספר שיום אחד ביקר אצל חברו אריק קלפטון. הם ישבו בפסטורליות של שדה ענק והשיר פשוט הגיע אליו. “it’s been a long cold lonely winter” אומרת השורה הראשונה. משם מתפתח השיר בניגוד לכל מה שחווה בתקופה ההיא ומשרה תקווה שבקרוב היא תסתיים.


2) I Am The Walrus של לנון – אין הנחתום מעיד על עיסתו. על כן טוב שאני (גיא) כותב היום את הפוסט, כי ככה אני יכול להפציר בכם לא להחמיץ את הפוסט המצוין שכתב אורי על השיר.


במקום ה-7 מככב פעמיים מקרטני – 1) Blackbird – אין ספק שהשיר הזה מהאלבום הלבן הכפול הוא משיאיו של מקרטני בתקופת הביטלס. פול מלווה את עצמו בכלי ייחודי – נעליים. הנה קליפ קצר נפלא מהקלטות השיר –


2) Yesterday – בשנות ה-60 וה-70 זמר ומפיק איטלקי בשם לילי גרקו ניסה לשכנע את כל מי שיכול היה להגיע אליו שיסטרדיי דומה להפליא לשיר נפוליטאני משנת 1895 בשם “Piccere Che Vene A Dicere”. זה כנראה פחות שיכנע את יותר מ-3000 המבצעים שבחרו בשירו של מקרטני, ולא בשיר הנפוליטאני, וזיכו אותו בשיא גינס לביצועים.


במקום ה-6 מככבים שני שירים – אחד של לנון ואחד של מקרטני –

1) Because של לנון שהולחן בהשראת “סונטת אור ירח” של בטהובן. כמו על כל השירים האחרים, עוד נכתוב על שיר זה לעומק בהמשך, אבל במקרה וזה מעניין אתכם, אז רק ציין שההארפסיקורד שג’ורג’ מרטין מנגן עליו בשיר זה מופיע רק בשיר ביטלסי נוסף אחד, במרחק של 26 שנה – מקרטני, שקנה את הכלי מ-EMI השתמש בו בהקלטות של Free as a bird שיצא בשנת 1995.

2) Here, there and everywhere – שיר זה הוא אחד השירים שמקרטני הכי גאה בהם. כשמייקל ג’קסון קנה את קטלוג שירי הביטלס, מקרטני הביע משאלה (בראיון משנת 1985) שלפחות יוכל לקנות את הזכויות לחלק משיריו. שיר זה היה ברשימה המצומצמת שמנה.

במקום החמישי שוב מקרטני עם For No One

השיר ששכן יחד עם Here there and everywhere באלבום ריבולבר, מוכיח שוב כמה יופי יכול מקרטני לייצר בבלדה שמספרת סיפור קטן. לא פלא שלנון אמר בראיון ב-1980 ששני אלה הם מהשירים האהובים עליו ביותר של פול. גם אתם חשבתם כך. וככה פול מבצע אותו ב-1984 בסרט “מסור ד’ש לרחוב ברוד”, לו כתב את התסריט ובו הוא מככב. ( אחד הסרטים הגרועים שראיתי, יש לציין.)


את המקום הרביעי חולקים 3 שירים של 3 היוצרים המרכזיים בלהקה 1) Eleanor Rigby, כמו שני השירים הקודמים שבחרתם, מופיע גם הוא באלבום ריבולבר. אחרי ש-Yesterday היה להצלחה, אני מניח שאלינור ריגבי כבר לא היה עוף מוזר בעיני חברי הביטלס. על העיבוד הופקד, כרגיל, ג’ורג’ מרטין. אבל הפעם, במקום הכינורות האיטיים של Yesterday, הוא יצר עיבוד ששאב השראה מפס הקול של ברנרד הרמן הגדול ל”פסיכו”. זה כמובן עובד נפלא. אז בפעם הבאה שאתם מתקלחים במלון ועובר בכם החשש שמא מישהו יגיח מעבר לוילון וירצח אתכם, תחליפו את החשש פשוט בזמזום של אלינור ריגבי, כי מה משפר את מצב הרוח יותר משיר על אנשים בודדים.


2) While My Guitar Gently Weeps של הריסון כלל את הפעם הראשונה והאחרונה שמוזיקאי חיצוני ניגן סולו גיטרה בשיר של הביטלס. זה היה כמובן אריק קלפטון. אם אתם רוצים לדעת איך זה קרה, תוכלו לקרוא זאת בפוסט שכתבנו. קלפטון, אגב, קיבל דיסק דמו של האלבום הלבן זמן קצר אחרי שסויימו ההקלטות שלו. כשהריסון גילה שהוא השמיע אותו למספר אנשים הוא רתח ואסר עליו להשמיע אותו עד לצאת האלבום. ועד כאן פינת הרכילות הלא חשובה ליום זה.

3) Strawberry Fields Forever – מנקודה זו, 4 השירים הבאים שנבחרו נכללים גם ברשימה שלי (גיא). מה שמעניין הוא שהשיר החמישי שבחרתי, Rain, נכלל בעוד רשימה אחת בלבד, זו של אורי, שותפי לבלוג. ואפילו לא ידענו אחד על אהבתו הרבה של השני לשיר. אבל מה אני מברבר כששיר כל כך נדיר כמו “שדות תות לנצח” נמצא על הפרק. זהו אולי השיר שהתפתחותו היא הכי מתועדת בתולדות הביטלס וגם אחד המעניינים ביותר בתהליך הפקתם. אם מעניין אתכם לקרוא ולשמוע את הדמואים וההתפתחות, אתם יכולים לעשות זאת בפוסט שפרסמנו על השיר.

במקום השלישי נמצא שיר שעליו יש חילוקי דעות לגבי מי אחראי לכתיבתו – In My Life.

לנון טוען שהשיר הזה הוא לגמרי הוא. מקרטני טוען שהלחן הוא בעיקר שלו. הוא עדיין שיר אדיר, ולא משנה מי כתב אותו.


במקום השני נמצא Something המושלם של הריסון. כל מילה מיותרת כשזה מגיע לשיר הזה. פשוט צריך לשמוע אותו.

במקום הראשון נמצא שיתוף הפעולה המדהים ביותר (לטעמי) בין לנון ומקרטני, וכזה שיצר את השיר וההקלטה הטובים ששמעתי אי פעם – A Day in the Life. איתי הסכימו כשליש מהמצביעים (השיר הזה הופיע ב-49 רשימות. Something שהגיע למקום השני, הופיע רק ב-34 רשימות). מחר אורי יפרסם את הפוסט שלו על השיר הזה. היום אני רק רוצה לצטט קטע מתוך הספר הנפלא של אלכס רוס “וכל השאר רעש”. הספר דן במוסיקה הקלאסית של המאה העשרים, והוא נותן דוגמה לעד כמה ההשפעות האוונגרדיות של התקופה ההיא חלחלו למוסיקה הפופולרית שיצרו הביטלס.

“לילה אחד ב-1967 ישב ג’רג’י ליגטי עם עמיתים אחרים ב”שלוסקלר” בדרמשטט, מקום הבילוי הלילי החביב על המורים והתלמידים בקורסי הקיץ למוזיקה חדשה, כאשר “תזמורת מועדון הלבבות השבורים של סרג’נט פפר”, אלבום חדש של “החיפושיות”, החל להתנגן מבעד לרמקולים. היו צלילים בתקליט שדמו דמיון מפתיע לניסויים האחרונים והמתקדמים ביותר של אסכולת דרמשטט. השיר “יום בחיים” כלל שני קטעי נגינה אד ליביטום (לפי אורי ברייטמן: הוראה למוסיקאי הנותנת לו את החופש להוסיף תפקיד או סולו, כולל שינוי מהירות ומקצב, לפי רצונו.), שהשני מבינהם מוביל לאקורד מי מז’ור מוזר ביופיו המנוגן בשלושה פסנתרים ובהרמוניום. בתווים שניתנו לנגנים צוין לאיזה רגיסטר עליהם להגיע בכל תיבה נתונה. האקורד האחרון בוצע בסגנון של “מוזיקה קונקרטית”, כשתחילת הצליל מופסקת וגוויעתו מוגברת במשך זמן רב.” (תרגום- אורלי טל. הוצאת מודן). אבל זה לא באמת מפתיע, בהתחשב בכך שמקרטני התלהב מהמוסיקה הנסיונית של שטוקהאוזן, ובזכות תרומתו למוסיקה של הביטלס גם שובצה דמותו בעטיפת סרג’נט פפר)


זהו. סיימנו את המצעד וממחר חזרה לשגרה. כאן למטה תוכלו למצוא את כל השירים שאנשים בחרו בהם ואת מספר ההצבעות שקיבל כל שיר. בבחירה השתתפו 145 אנשים. תודה רבה לכל מי שהצביע, וגם למי שלא. נתראה מחר.

מספר הצבעות/שם השיר

A Day In The Life 49 Something 34 In My Life 30 While My Guitar Gently Weeps 29 Strawberry Fields Forever 29 Eleanor Rigby 29 For No One 26 Because 19 Here, There And Everywhere 19 Yesterday 17 Blackbird 17 Here Comes The Sun 16 I Am The Walrus 16 Happiness Is A Warm Gun 14 Let It Be 13 Penny Lane 13 Hey Jude 12 Golden Slumbers 11 The Long And Winding Road 11 Michelle 10 Across The Universe 9 Tomorrow Never Knows 9 Oh! Darling 9 Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band 9 I Want You (she’s So Heavy) 8 Help! 7 Norwegian Wood (this Bird Has Flown) 7 Lucy In The Sky With Diamonds 7 Dear Prudence 7 Julia 7 All You Need Is Love 6 I Saw Her Standing There 6 She’s Leaving Home 6 Don’t Let Me Down 5 Sexy Sadie 5 And I Love Her 5 I Will 5 Ticket To Ride 4 I’m Only Sleeping 4 Girl 4 Day Tripper 4 With A Little Help From My Friends 4 The Night Before 4 The Fool On The Hill 4 Your Mother Should Know 4 Got To Get You Into My Life 4 Yellow Submarine 4 Lovely Rita 4 Back In The U.s.s.r. 4 Helter Skelter 4 Martha My Dear 4 Anna (go To Him) 4 I Need You 3 I Me Mine 3 Taxman 3 Old Brown Shoe 3 Savoy Truffle 3 If I Fell 3 Come Together 3 Yes It Is 3 Hey Bulldog 3 I’ll Follow The Sun 3 Drive My Car 3 Paperback Writer 3 Think For Yourself 2 The Inner Light 2 A Hard Day’s Night 2 I’ll Be Back 2 It’s Only Love 2 Do You Want To Know A Secret 2 And Your Bird Can Sing 2 Run For Your Life 2 Being For The Benefit Of Mr. Kite! 2 This Boy 2 Rain 2 I’ve Got A Feeling 2 I Want To Hold Your Hand 2 Things We Said Today 2 The End 2 You Never Give Me Your Money 2 I’ve Just Seen A Face 2 Get Back 2 When I’m Sixty Four 2 Lady Madonna 2 Honey Pie 2 Mr. Moonlight 1 A Taste Of Honey 1 Baby It’s You 1 Boys 1 You Really Got A Hold On Me 1 For You Blue 1 Blue Jay Way 1 Love You To 1 Within You Without You 1 I Should Have Known Better 1 I’m Happy Just To Dance With You 1 You Can’t Do That 1 Mean Mr. Mustard 1 Sun King 1 Real Love 1 No Reply 1 You’ve Got To Hide Your Love Away 1 Ask Me Why 1 Please Please Me 1 Nowhere Man 1 Good Morning, Good Morning 1 I Feel Fine 1 You Know My Name (look Up The Number) 1 Cry Baby Cry 1 Glass Onion 1 I’m So Tired 1 Long, Long, Long 1 Revolution 1 The Continuing Story Of Bungalow Bill 1 Yer Blues 1 All I’ve Got To Do 1 Cer for a Shadow 1 Baby’s In Black 1 Eight Days A Week 1 I’ll Be On My Way 1 The Word 1 From Me To You 1 We Can Work It Out 1 Birthday 1 Flying 1 pepperland 1 Can’t Buy Me Love 1 Maxwell’s Silver Hammer 1 What You’re Doing 1 Another Girl 1 Two Of Us 1 Hello, Goodbye 1 Good Day Sunshine 1 You Won’t See Me 1 Fixing A Hole 1 She’s A Woman 1 Rocky Raccoon 1 All My Loving 1 In Spite Of All The Danger 1 Octopus’s Garden 1

24 צפיות0 תגובות
bottom of page