top of page

ג’ון ופול במסע העליז לפריז ב 1961 לכבוד יום הולדתו ה 21 של ג’ון

עודכן: 19 במרץ 2023

היום אספר על טיול קטן שעשו שני החברים הטובים ג’ון ופול לפריז באוקטובר 1961. ג’ון לשמחתו, קיבל 100 פאונד לכבוד יום הולדתו ה 21 מקרובי משפחתו בסקוטלנד. הוא מחליט להזמין את פול לחופשה, השניים מחליטים לנסוע לפריז ומשם להמשיך לטיול בספרד.

מקרטני מספר באנתולוגיה: “המשפחה של ג’ון היתה ממעמד הביניים וזה באמת הרשים אותי כי כולם היו אז ממעמד הפועלים. בין כולנו ג’ון היה מהמעמד הכי גבוה. הקרובים שלו היו מורים, רופאי שיניים. זה ממש אירוני שהוא כתב את השיר “גיבור מעמד הפועלים” – למעשה, הוא בכלל לא היה ממעמד הפועלים. בכל אופן, אחד מקרוביו של ג’ון נתן לו מאה לירות שטרלינג. הוא הציע: “בוא נלך לחופשה”. שאלתי: “אתה מתכוון אלי??? גדול !”.

קיץ 61 קצת לפני החופשה המדוברת

הרעיון היה להגיע לפריז ומשם להמשיך לספרד. על פי גרסאות מסויימות השניים לא טרחו להודיע לשאר חברי הלהקה (ג’ורג’ ופיט בסט – סטיוארט כידוע נשאר בהמבורג), ופשוט הסתלקו להם למרות שהיו כמה הופעות שנקבעו מראש של הביטלס, מה שגרם אגב לשאר החברים לחשוב שהלהקה התפרקה. הם יצאו לדרך ב 30 בספטמבר 1961. בתחילה הם תפסו רכבת מליברפול ללונדון, ומשם לעיר הנמל ‘דובר’ שנמצאת בדרום מזרח אנגליה. משם הם תפסו את המעבורת האחרונה לדאנקרק שבצרפת ומדאנקרק, השניים תופסים רכבת לפריז.

פגישה מפתיעה חיכתה להם בפריז באותו היום – יורגן וולמר, החבר מהמבורג שיחד עם אסטריד קירשנר וקלאוס פורמן ליוו את הביטלס כשהופיעו שם. וולמר צילם את הביטלס בכמה הזדמנויות בהמבורג בתקופת מעילי העור שלהם. בין הצילומים המוכרים שלו היא זו שבחר לנון לעטיפת האלבום Rock ‘n’ Roll מ 1975. הנה כמה מתמונותיו הנהדרות של הביטלס בהמבורג.
וולמר עבר לצרפת כדי ללמוד צילום והסתובב שם עם אותה תסרוקת מפורסמת שאימץ כשהשיער מסורק קדימה, אותה התסרוקת שאסטריד עיצבה לסטיוארט שגר איתה בהמבורג. יורגן שהשתכן במלון באזור הגדה המערבית, חיפש משרה של עוזר צלם אך עדיין ללא הצלחה. כשהוא פוגש את חבריו האנגלים כולם ממש נרגשים והוא יותר משמח להראות להם איפה הדברים החשובים בעיר קורים. ג’ון ופול שציפו למצוא חדר מלון זול, ניסו למצוא חדר פנוי באותו המלון בו השתכן יורגן, אבל ללא הצלחה. כשניסה יורגן להגניב אותם לחדרו על מנת שיבלו שם את הלילה, שוערת המלון הופיעה וצווחה עליהם. לבסוף הם תפסו מונית והגיעו לאזור המפוקפק מונטמארטה, שם היו מלונות זולים ממש ליד אזור בו עבדו הפרוצות. פול סיפר: “חשבנו שאנחנו כל כך צעירים ויפים שאולי אחת הנשים תקח אותנו לחדרה במלון אבל אני חושש שזה לא קרה.נאלצנו למצוא מין מלון פשפשים ונעקצנו”. למחרת החליטו הפרחחים להשאר עוד יום במלון הזול ואטרקצית והנשים המקומיות גרמו לשניים לדחות את הטיול המתוכנן לספרד. יורגן סיפר: “ג’ון ופול אהבו אהבו את כל הבחורות הם אהבו את הסטייל של מה שקראתי לו ‘היפהיפיות הבוהמיות'”. מסתבר שהבחורות הצרפתיות לא השיבו אהבה חזרה לזוג הפרחחים האנגלי. בפגישה עם זוגתו הצרפתיה של יורגן, אליס היא הביעה שאט נפש מה’סוג הפראי’ הזה. ג’ון ופול שהסתובבו באותה תקופה עם תסרוקת האלביס שלהם ומעילי עור באמת היו חריגים בנוף הפריזאי. כשהם שמעו את הביקורת, הם הביעו התלהבות מהסטייל שאימץ לעצמו יורגן בפריז וביקשו שיעצב להם תסרוקת דומה. לאחר כמה התחננויות מצידם הוא נעתר.

פול ויורגן וולמר בפריז

באחד הערבים הם מגיעים לצפות בלהקות רוק מקומיות במעדון ה Bal Tabarin שהזכירו להקות שהם ראו בליברפול. אחד מהאקטים היה בחור בשם וינס טיילור שכבר הקליט בעבר בפארלופון יחד עם טוני שרידן והעתיק את תנועות הבמה של ג’ין וינסנט האהוב על הביטלס. בכוונה להשתלב בסצנה, פנו ג’ון ופול לטיילור ואולי הזכירו לו את הקשר המשותף של שניהם עם טוני שרידן. הם שאלו אותו האם הם יוכלו לעלות ולנגן, אך טיילור הפנה אותם אל מנהל המועדון. מכיוון שהצרפתית שלהם היתה צולעת הם ביקשו מיורגן לדבר עבורם. “אמרתי לו שיש לי 2 מוסיקאי רוקנרול בריטים כאן. הם כבר ניגנו בהמבורג ואנחנו מתים עליהם. האם הם יכולים לנגן כאן במועדון בזמן שהותם בפריז? היתה בעייה קטנה מכיוון שלא היו להם הגיטרות שלהם איתם, אבל בכל מקרה לא היה עניין מצידו. זה שהם היו גדולים בהמבורג ובליברפול לא שינה להם. עבור פריזאים רק פריז נחשבת”. מזכרת בדמות תמונה שצולמה מחוץ למועדון, צילם יורגן כשראשיהם של השניים חתוכים. על התמונה הזו צחקו ג’ון ופול וכתבו לו כשחזרו במכתב: “אתה צלם מקצועי וחתכת לנו את הראשים”.

לפני שיצאו לטיול, לווה פול מצלמה מאחיו הקטן מייק, והשניים לא חסכו בתיעוד בזמן הטיול בפריז והחבר הצלם יורגן גם כן הוסיף תמונות משל עצמו.

ג’ון בחדר המלון. אם התמונה מוכרת לכם זה מפני שהיא מופיעה בפוסטר שצורף לאלבום הלבן

צולם ע”י יורגן וולמר

פול קורא עיתון הפוך בצרפתית עם כובע הבאולר שלו

באחת הפעמים צילם פול את ג’ון כשהוא ישן בחדר המלון – על התמונה הזו סיפר שנים אחר כך שהיתה ממוסגרת ותלויה על קיר בביתו.

הטיול נמשך עד ה 15 לאוקטובר וכנראה שנגמרו להם ה 100 פאונד, מפני שהרעיון להגיע לספרד נשכח ונזנח.

את הטיול הקטן שלהם סיכם מקרטני: “מעולם לא היינו שם קודם [בפריז]. הגענו, היינו קצת עייפים אז בדקנו מלון קטן ללילה, התכוונו לנסוע בטרמפים למחרת בבוקר. היה חדר נחמד אז החלטנו להשאר עוד קצת, ואז חשבנו, ‘אלוהים, ספרד רחוקה, ונצטרך לעבוד כדי להגיע לשם’. בסופו של דבר נשארנו בפריז – ג’ון מימן את כל זה עם המאה לירות שלו. הלכנו וטיילנו קילומטרים מהמלון שלנו, עוצרים ויושבים בבתי קפה ומרגישים כמו בחורים אמנותיים”.

כשחזרו לליברפול, ג’ון ופול לא היו כבר אותם בחורים שהיו. לא חיצונית ולא פנימית. שאר חברי הלהקה הסתכלו עליהם ואמרו “השיער שלכם נראה מצחיק”. ג’ורג’ הריסון השתכנע ואימץ במהרה את התסרוקת החדשה, פיט בסט האאוטסיידר החליט להישאר עם התסרוקת הישנה שלו.

bottom of page