top of page

ג’וליאן לנון בן 55

עודכן: 8 באפר׳ 2023ג’ון צ’ארלס ג’וליאן לנון – מכירים ? אז הבחור הזה חגג יום הולדת 55, לפני יומיים ועל כך כמובן נאחל מזל טוב.

ג’וליאן לנון הוא בנם הבכור והיחידי של סינתיה וג’ון לנון נולד ב 8 לאפריל 1963. סנתיה וג’ון שהיה אז כמעט בן 22, קיבלו את ההריון בהפתעה מה שאילץ את השניים למהר ולהינשא. שני האירועים, ההריון והנישואים, הוחבאו היטב על פי דרישתו של בראין אפשטיין וזאת על מנת לא להרוג את גלי ההערצה ההולכים וגוברים של בנות העשרה לחברי הלהקה.

החתונה נערכה ב 23 באוגוסט 1962 אצל רשם החתונות בליברפול, כשעל תקן השושבין היה בריאן אפשטיין ונכחו בחתונה גם פול וג’ורג’. מי שלא נכחה בצורה רועמת היתה הדודה מימי שהתנגדה נחרצות לאיחוד הזה. מצידה של סינתיה נכח אחיה למחצה ואשתו.

בדיחות לא היו חסרות בטקס. כשמבקש רשם החתונות מהחתן להתקדם צעד קדימה, מתלוצץ הריסון ומתקדם הוא.

הלהקה הליברפולית The Remo Four


לאחר הטקס, מזמין בריאן את כולם לארוחה במסעדה על חשבונו, מסעדת ריסז ברחוב פארקר – אותה מסעדה בה חגגו הוריו של ג’ון את נישואיהם ב 1938 וכולם מרימים כוסית של … מים לכבוד הזוג הנשוי הטרי.

כבר באותו ערב, מופיעים הביטלס בעיר צ’סטר דרומית לליברפול, כאשר מופע החימום שלהם היה להקה בשם The Remo Four, גם כן מליברפול, שעיצבנה את ג’ון קשות באותו ערב כשניגנו שירים שהיו חלק מהסט ליסט שתיכננו הביטלס לנגן. ג’ון העצבני עלה לבמה באמצע ההופעה ודרש לדעת מה עוד הם הולכים לנגן.

על יום לידתו של ג’וליאן סיפרה סינתיה בספר John: “ג’ון טילפן לעתים קרובות בימים האחרונים להריון וידעתי שמימי תספר לו שהלכתי לבית החולים כשהוא יתקשר שוב, אבל לא עלה בדעתי שהוא צריך להיות בלידה. נוכחות של אבות בלידה לא היתה נהוגה אז. האדם שרציתי לידי היתה אמא שלי, אבל היא היתה בקנדה, אז הייתי צריכה לעבור את הלידה לבד”.

ביום הלידה הביטלס היו עסוקים בהופעה בלייטון ולמעשה ג’ון לא פגש את בנו הטרי עד ל 11 באפריל, 3 ימים לאחר מכן.

הביטלס בלייטון ב 8 באפריל 1963 – יום לידתו של ג’וליאן


סינתיה סיפרה: “ג’ון לא הגיע לבית החולים עד 3 ימים לאחר שנולד בנו – הוא הגיע בהזדמנות הראשונה שבה יכל לחמוק מההופעות".

ספרה של סינתיה John


"הוא נכנס כמו מערבולת, דהר בדלתות במהירות כדי למצוא אותנו. הוא נשק לי, ואז הביט בבנו שהיה בזרועותי. היו דמעות בעיניו: ‘סין, הוא נהדר, הוא פנטסטי’. הוא ישב על המיטה והנחתי את התינוק בזרועותיו. הוא אחז בכל אחת מידיו הזעירות, מתפעל מהאצבעות הקטנות וחיוך גדול התפשט על פניו. ‘מי יהיה רוקר קטן מפורסם כמו אבא שלו?’ הוא אמר. ג’ון סידר לי לעבור לחדר פרטי: הוא ידע שגם הוא וגם אני עלולים למשוך תשומת לב לא רצויה אם אשאר במחלקה הציבורית. זה היה נפלא לראות אותו, אבל הפרטיות היתה בלתי אפשרית. בחדר היה חלון אל המסדרון שבחוץ, וכאשר הגיעה הידיעה שהוא שם, התאספו עשרות מטופלים ואנשי צוות עם אפיהם אל החלון. החדר היה כמו קערה של דגי זהב והיה ברור שג’ון לא יכול להישאר זמן רב. הוא חיבק אותי וחתם עשרות חתימות בדרכו החוצה. התאכזבתי מכך שהיה לנו כל כך מעט זמן ביחד, הוא היה צריך לחזור ישר להופעות וחזר רק לאחר שבוע. ביקורו של ג’ון היה קצר, אבל היתה לכך השפעה דרמטית: האחיות היו ידידותיות יותר משהיו לפני שהגיע. נשארתי בבית החולים עוד כמה ימים, וחדרי התמלא בכרטיסי ברכה ופרחים, ביניהם זר מבריאן ושאר הביטלס”.


ג’וליאן נקרא על שמה של סבתו, אמו של ג’ון ג’וליה, שנהרגה בתאונה ב 1958.

סינתיה וג’ון שהתגוררו בדירה שהיתה בבעלותו של בריאן ברחוב פלקנר 36 לפני הלידה, עוברים להתגורר עם דודתו של ג’ון מימי, כשג’ון עצמו מבלה לא מעט זמן בדרכים עם הלהקה. יחד עם המראת קריירת הביטלס שנסקה לגבהים, לג’ון היה פחות ופחות זמן להקדיש לבנו הקטן שגדל בעיקר עם אימו באחוזה שרכש ג’ון בקנווד מ 64 ועד ל 68, עת התגרשו השניים. כשהפסיקו הביטלס להופיע, ג’ון אמנם היה יותר זמין לבני משפחתו אך החיפוש המתמיד והשיעמום הביא אותו למחוזות אחרים.

ציור של ג’וליאן בן ה 4 שצייר את חברתו לכיתה לוסי אודאנל, איתגר את ג’ון לכתוב את אחת הקלאסיקות עבור האלבום סרג’נט פפר. פול סיפר על כך: “הגעתי לביתו של ג’ון והיה לו ציור שג’וליאן צייר עם הכותרת ‘לוסי בשמים עם יהלומים’. אחר כך עלינו לחדר המוזיקה שלו וכתבנו את השיר”.

הציור של ג’וליאן שהוליד את Lucy in the Sky with Diamonds


זכות נוספת שנרשמה על שמו של ג’וליאן בסיפור הביטלס היתה בדמות השיר Hey Jude אותו כתב מקרטני על מנת לעודד את ג’וליאן בן ה 5 כשהוריו התגרשו. את השיר Good Night שסוגר את האלבום הלבן, כתב ג’ון כשיר ערש לבנו. בראיון לדיוויד שף, סיפר ג’ון: “את Good Night כתבתי לג’וליאן כמו שאת Beautiful Boy כתבתי אחר כך לשון…”. באמצע 1969, ממש לפני תחילת העבודה על האלבום 'אבי רואד', יצאו ג'ון ויוקו לטיול משפחתי בסקוטלנד. הם לקחו איתם את ג'וליאן וקיוקו, בתה של יוקו. הטיול הסתיים בתאונת דרכים ובאישפוזם של ג'ון ויוקו ובטלפון שקיבלה סינת'יה שלא ידעה כלל שג'וליאן יצא לטיול הזה עם אביו. היא כמובן הגיעה מיידית כדי לקחת אותו משם.


לאחר הגירושין והגירתו של לנון לניו יורק, הקשר בין השניים נותק לשנתיים, ולאחר מכן חודש כשג’וליאן ביקר את ג'ון ומיי פאנג בלוס אנג'לס ובניו יורק במהלך סוף השבוע האבוד של ג'ון הרחק מיוקו.

לאחר שחזרו לחיות יחדיו, הגיע ג'וליאן לביקור מדי פעם בבית הדקוטה אצל ג’ון ויוקו ואחיו למחצה שון. השניים, ג'ון וג'וליאן השלימו פערים וג’וליאן זכה לשיעורי רוקנ’רול וגיטרה מאביו המפורסם.

ג’וליאן נפגע שוב כשג’ון נתן ראיון זמן קצר לפני שנרצח בו אמר שג’וליאן הוא ילד לא מתוכנן ש”בא מבקבוק ויסקי”. לאחר הרצחו של ג’ון, ג’וליאן שהיה ממורמר על כך שלא זכה לאב במשרה מלאה, התבטא כך: “אף פעם לא רציתי לדעת את האמת על איך אבא היה איתי. היו דברים שליליים מאוד שאמר עלי … אתה חושב לעצמך, איפה כאן האהבה ? פול ואני היינו מסתובבים די הרבה … יותר ממה שהייתי עם אבא. היתה לנו ידידות גדולה ונראה לי שיש הרבה יותר תמונות של פול איתי כילד מאשר מאשר תמונות שלי ושל אבא שלי.”

פול וג’וליאן


הנה קטע מדהים בו מראיינת סינתיה את ג’וליאן הבוגר על מחשבותיו וזכרונותיו מאביו:

הקריירה המוזיקלית של ג’וליאן “התחילה” כבר בגיל 11, באלבום Walls and Bridges של אביו, שם מתנסה ג’וליאן בתופים בקטע הקצר הסוגר את האלבום בשם Ya Ya (שיר של לי דורסי).

ב 1984 הוציא לנון ג’ונייר בן ה 21 את אלבומו הראשון Valotte כשהוא כותב כמעט את כל שירי האלבום עם מעט עזרה מידידים. הסינגל הראשון שמשתחרר ממנו היה Too Late for Goodbyes הפופי בו הוא מנגן גם על המפוחית.

ובכל זאת, הביטלס לא יכלו שלא לרדוף גם אותו והסינגל הבא היה השיר הביטלסי Valotte

האלבום זכה להצלחה ומגיע למעמד של פלטינה בארה”ב. כשהוא רוכב על גל ההצלחה, ג’וליאן משתמש באותה נוסחה ומוציא ב 1986 את אלבומו השני The Secret Value of Daydreaming שכבר לא מצליח כמו קודמו.

הנה הסינגל הראשון ממנו Stick Around:

באותה תקופה הוא ביצע קאבר יחד עם צ’אק ברי ל Johnny B. Goode של ברי עצמו. תוכלו לראות את הקטע בו ג’וליאן מזכיר במראהו את לנון האב של לפני הביטלס באופן מצמרר.

לאחר הפסקה של 3 שנים מעולם המוזיקה, שיחרר לנון ג'וניור, את אלבומו השלישי Mr. Jordan ב 1989. הסינגל הראשון ממנו Now You’re In Heaven בו הוא נשמע כמו דיוויד בואי באותה תקופה, מצליח להגיע למקום הראשון במצעד הבילבורד בארה”ב.

באלבום הרביעי מ 1991 Help Yourself, הסינגל הראשון והיפה הוא Saltwater בו מקים ג’וליאן את לנון האב לתחייה, אך בכל זאת לא מצליח להקים לתחייה את קריירת המוזיקה של הבן. השמועות גורסות כי ג’ורג’ הריסון תרם סולו גיטרה לשיר.

ב Day After Day הסינגל הראשון מאלבומו החמישי Photograph Smile מ 1998 שוב אפשר לדמיין את ג’ון שר.

על עטיפת האלבום החמישי מתנוססת תמונתו של ג’וליאן הילד ובקליפ לסינגל השני I Don’t Wanna Know שכתוב בסגנון הביטלס של תחילת שנות ה 60, בו מופיעה The Butlers (המשרתים) בדמותה של הביטלס כשברור לגמרי מהקליפ שיש בלבו של ג’וליאן על הלהקה שלקחה ממנו את אביו.

ספרו של ג’וליאן מ 2010 Beatles Memorabilia


בקטע הבא תוכלו לשמוע את ג’וליאן מספר על כך:

שנה אחר כך, מתראיין ג’וליאן לטלגרף הבריטי ומאשים את אביו בכך שלא הקים משפחה: “הוא היה צעיר ולא ידע מה הוא עושה, זו הסיבה שאין לי ילדים עדיין. לא רציתי לעשות את אותו הדבר. לא, אני לא מוכן. אני רוצה לדעת מי אני. אמא היתה יותר בקטע של אהבה מאבא. הוא שר על זה, הוא דיבר על זה, אבל הוא מעולם לא נתן את זה, לפחות לא לי – הבן שלו”.

ב 1 באפריל 2015, הלכה סינתיה לעולמה כשהוכרעה במאבק במחלת הסרטן כשהיא בת 75.

הנה מקבץ תמונות מוקדמות של ג’ון וג’וליאן.


פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page