top of page

I’ll Cry Instead

עודכן: 7 באוג׳ 2023

כשחושבים מהו השיר בו חושף לנון לראשונה את רגשותיו האמיתיים ולא כותב רק על האוטופיה בין היחסים שבינו לבינה, עולה מיד השיר Help בו לנון זועק ממש לעזרה. אך יש שיר שאפשר לקרוא לו האב המייסד של שירי הדכדוך של לנון, בו פותח וחושף לנון את רגשותיו ותסכוליו ודווקא באלבום הפופ הנוצץ של הביטלס לאותה תקופה. שיר שהוליד אחר כך שירים כמו I’m a Loser הדיכאוני , Run for your life הקנאי ו Help שכבר הוזכר. הכוונה היא ל I’ll Cry Instead שכבר משמו אפשר לקבל את הרושם של חוסר אונים וחוסר יכולת להתמודד כמו שמרמזות או אומרות השורות הבאות:

I’ve got every reason on earth to be mad

או ההתוודות בשורה הזו:

I can’t talk to people that I meet

וממשיך עם חוסר היכולת להתמודד עם התהילה

I get shy when they start to stare

ובכלל, עם הצורך בלבכות ולשחרר.

סינתיה לנון ידעה להסביר: “זוהי זעקה לעזרה של ג’ון. השיר משקף את התסכול שהוא חש בזמנו, הוא היה אליל של מיליונים, אבל החירות והכיף של הימים הראשונים נעלמו”.

הסבר נוסף לשינוי בכתיבה של לנון הוא האלבום השני של בוב דילן The Freewheelin’ Bob Dylan אותו הביטלס שמעו באדיקות באותם ימים, בעקבותיו יעיז ויכתוב לנון עוד שירים חשופים שכאלה עבור האלבום הנפלא Beatles for Sale.

הצילומים לסרטם הראשון של הביטלס בבימויו של ריצ’ארד לסטר החלו ב 2 במרץ 1964. ב 13 במרץ, נשכר מסוק על מנת לצלם מהאוויר סצנה שהיתה בראשו של לסטר בה הביטלס בורחים מהשיגרה שלהם ומשתובבים בפארק שעשועים במקום. כדי לנצל את זמן המסוק שהיה להם, צולמה גם סצנת הסיום לסרט בה עולים הביטלס למסוק וממריאים ליעד הבא.

ה 13 במרץ 1964 – מצלמים את סצנת המסוק.

ב 19 למרץ נקראים הביטלס להשתתף בטקס השנתי של ארגון הצדקה ה Variety Club. בטקס מוענק להם פרס אנשי ה’שואו ביזנס’ לשנת 1963 – את הפרס, לבבות כסף עם שמותיהם, מעניק להם מנהיג האופוזציה הארולד ווילסון. הארולד ווילסון יהפוך חצי שנה מאוחר יותר לראש ממשלת בריטניה ושנתיים אחר כך יימחה הריסון בשיר Taxman על מדיניות המיסים האגרסיבית של ממשלתו.

ה 19 במרץ 1964 – עם הארולד ווילסון

הענקת הפרס כמו אצל הביטלס הופכת למופע בידור כשכל אחד מהם מקבל את המיקרופוון ומגיב על הפרס בדרכו הוא:

ג’ורג’: זה באמת נחמד לקבל פרס לכל אחד מאיתנו, כי בדרך כלל יש לנו בעייה לחתוך אותם ל 4.

פול: תודה על לב הכסף הזה אבל הייתם צריכים לתת אחד גם למר ווילסון.

רינגו: מי שמכיר אותנו יודע שאני זה שלא מדבר. רציתי רק לומר תודה רבה.

ג’ון: רציתי להגיד כמו האחרים, תודה על הלב הסגול. (purple heart הוא עיטור שמעניק נשיא ארה”ב לחיילים אשר נפצעו או נהרגו בקרב, בבריטניה היה זה כינוי לסם מרץ. מעניין לאיזה מהם התכוון לנון).

לנון ממשיך בסטנד אפ קומדי שלו: “אני רוצה להודות לכולכם אבל אנחנו חייבים לזוז כי הבחור בסט של הסרט מחכה לנו ואומר שאנחנו עולים לו הון”.

תוכלו לצפות בקטע כאן:

ב 22 ו 23 באפריל מצלמים הביטלס יחד עם דיק לסטר את סצנת הבריחה המפורסמת של הביטלס מאולפן הטלויזיה וההשתוללות בפארק השעשועים – הפעם מן הקרקע. הרי לכם כמה תמונות משם.

לנון שכתב שירים במיוחד עבור הסרט כמו שהתבקש, כבר הצליח לכבוש את שיר הנושא עבור עם A Hard Day’s Night ובידיעה שהבמאי לסטר מחפש שיר גם עבור סצנת הבריחה, רצה לנון לכבוש גם את הסצנה הזו עם I’ll Cry Instead שכתב כשבוע לפני הצילומים באפריל.

את הסוף אתם בטח מכירים. Can’t Buy me Love שצעד במקום הראשון בארה”ב באותו הזמן לכד את תשומת ליבו של לסטר שהחליט שהוא המתאים ביותר ברוחו עבור הסצנה הזו.

לנון נזכר: “כתבתי את השיר עבור הסרט אבל דיק לסטר לא רצה אותו, הוא החזיר לתחייה את Can’t Buy me Love בשביל הסצנה”.

ב 1 ביוני 1964, הביטלס באולפני אבי רואד על מנת לעבוד על כמה שירים. הם מתחילים עם Matchbox של קארל פרקינס אותו שר רינגו עבור ה EP העתידי Long Tall Sally. השיר השני שהקליטו היה I’ll Cry Instead. הביטלס מקליטים בכלים המסורתיים שלהם ומחליטים לנגן בסגנון קאנטרי שהיה אהוב עליהם. הם מקליטים 6 טייקים לשיר לאחריהם נקבע שהשיר קצר מדי. עוד 2 טייקים נעשים, הפעם רק עם קטע המעבר והבית האחרון. ארבעה ימים לאחר מכן, כשג’ורג’ מרטין מנסה לייצר מונו מיקס מההקלטות הוא נאלץ לייצר 2 מיקסים: האחד מטייק 6 הקצר – שנקרא ‘מיקס A’ והשני מטייק 8 המשלים – ‘מיקס B’. לאחר מכן הוא מחבר אותם יחדיו כשבין A ל B הוא שותל שוב את הבית הראשון מטייק אחר.

בסרטון הבא תוכלו להאזין לגרסה הארוכה. עד לדקה 1:13 זהו מיקס A והשיר מתנהל כמו הגרסה הרגילה הבריטית, מכאן ועד ל 1:30 מתנגנת התוספת של הבית הראשון ממיקס אחר (על מנת להאריך את השיר) ולאחר מכן מיקס B כמו בגירסה הבריטית.

גרסת השיר הארוכה יצאה בארה”ב בשני אלבומים, האחד בפס הקול של הסרט שהוציאה United Artists Records ב 26 ביוני 1964. השיר מופיע באלבום מכיוון שעד לאותה נקודה לא היה ברור אם השיר יופיע בסרט.

עטיפת פס קול הסרט האמריקאית

חברת קפיטול הזדרזה והוציאה אלבום של חומר חדש של הביטלס ב 20 ביולי 64, בשם המקורי Something New אותו פותחת הגרסה הארוכה של I’ll Cry Instead. קפיטול הוציאה את השיר גם כסינגל.

ב 10 ביולי יצא האלבום בבריטניה עם השיר בגרסתו הקצרה יותר

ב 1987 ראתה אור גרסת ה VHS לסרט A Hard Day’s Night בה נעשה צדק היסטורי – השיר I’ll Cry Instead התווסף לפס הקול של הסרט כשפתיח מיוחד שהתווסף לסרט ובו מופיע השיר מופיע בגרסתו הארוכה.

לסיום, באותה שנה בה יצא השיר, זמר צעיר ומבטיח בשם ג’ו קוקר בוחר לבצע קאבר לשיר הזה של הביטלס כסינגל הבכורה שלו.

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page