top of page

You Really Got A Hold On Me

עודכן: 2 בנוב׳ 2022

אחד השירים המפורסמים ביותר של ה”מירקלס” עם סמוקי רובינסון כסולן היה You’ve Really Got A Hold On Me. רובינסון גם כתב את השיר. השיר מספר על על בחור שמסרב לעזוב את האישה אותה הוא אוהב, למרות הדרך בה היא מתנהגת אליו. השיר יצא כסינגל ב-9 בנובמבר 1962 ומיד הפך לחביב על שדרי הרדיו. זה גרם לו להיכנס למצעד הבילבורד ולהגיע למקום הראשון במצעד הרית’ם אנד בלוז ב-12 בינואר 1963, יום לאחר שהסינגל השני של הביטלס יצא לרדיו באנגליה.


וויליאם סמוקי רובינסון נולד בשנת 1940 בדטרויט. בגיל 15 הוא הקים להקה ווקלית בשם The Five Chimes שהפכה אחר כך ל-The Matadors. כסולן הראשי שלה, “המטדורס”, שהפכו בינתיים ל- The Miracles הופיע ברחבי דטרויט, וב-1958 הוציאו מספר הקלטות דרך הקשרים של רובינסון עם חברו החדש בארי גורדי. כשסמוקי הציע לבארי את הרעיון של הקמת לייבל משלו, “המירקלס” היו מהראשונים שהוחתמו ללייבל של בארי, “טמלה” (שהפכה די מהר ל”מוטאון”).

החברות הקרובה עם בארי הובילה לכך שרובינסון מונה לסמנכ”ל “מוטאון” בשנת 1961, בנוסף להיותו אמן מצליח, מפיק וכותב שירים.

לנון, שאהב אותו מאוד, הושפע ממנו בכתיבה פעמים מספר. הוא ציין שהשיר I’ve Been Good To You הוא אחד מהשירים האהובים עליו ביותר בכל הזמנים, וכזה שגם השפיע על מילות השיר Sexy Sadie.


את השיר All I’ve Got To Do הוא כתב בהשראת השיר של סמוקי You Can Depend On Me.


ויש כאלה שטוענים כי אפילו השורה ודרך השירה של I’m Crying ב- I Am The Walrus, לקוחה מתוך שיר של “המירקלס” משנת 1965, בשם Ooo Baby Baby. תשפטו אתם בעצמכם.


רובינסון עצמו החשיב את הקאבר שהביטלס עשו לשיר שלו ככבוד גדול, ונתן לביטלס את הקרדיט על כך שהם זיהו את התרומה המוסיקלית של האמנים האמריקאים השחורים.

נחזור לביטלס – 18 ימים לאחר שהקליטו את She Loves You ו- I’ll Get You, ב-18 ביולי 1963, הביטלס חזרו לאבי רואד להקליט את אלבומם השני. לנון, שכפי שציינתי אהב מאוד את סמוקי רובינסון, רצה לעשות גרסת כיסוי לשיר, וזה היה השיר הראשון שהוקלט לאלבום. ג’ורג’ מרטין הצטרף בפסנתר.

העבודה על השיר היתה מהירה מאוד, נדרשו 7 טייקים בסיסיים ועוד כמה תוספות. אבל אחרי שהשיר כבר מוקסס, לנון החליט שהוא רוצה להקליט אותו שוב.

ב-17 באוקטובר 1963, הביטלס החלו סוף סוף להשתמש בציוד הקלטה בן 4 ערוצים. לנון החליט שהשיר צריך להיות מוקלט מחדש עם הציוד החדש.

ג’ף אמריק מספר: “אולי, מתוך הנאיביות שלו, הוא חשב שמעצם ההקלטה על 4 ערוצים במקום על 2 ערוצים, השיר ישמע טוב יותר. אבל אחרי נסיון אחד הרעיון ננטש”. ג’ורג’ מרטין התעקש בנקודה הזו להמשיך הלאה, תוך שהוא משכנע את לנון שההקלטה שנעשתה לשיר היא מצויינת. לנון התרצה: “בסדר ג’ורג’, אנחנו נכנעים”, אמר, והביטלס עברו להקליט את הסינגל הבא שלהם, I Want To Hold Your Hand.

לטעמי הגרסה של הביטלס ל- You’ve Really Got A Hold On Me, על אף היותה נאמנה מאוד למקור, עוצמתית מאוד והיא אחת מגרסאות הכיסוי האהובים עליי של הביטלס.

הביטלס, אגב, כנראה מתוך טעות, הפכו את שם השיר ל- You Really Got A Hold On Me.


גם הם, כנראה, אהבו מאוד את הביצוע שלהם, כיוון שהם החלו לבצע את השיר בהופעות רבות, והקליטו אותו עבור ה-BBC מספר פעמים. זו אחת ההקלטות, עם הקדמה בסגנון התוכניות ההן:


בשנת 1969, בימים האחרונים של צילומי Let It Be ב-26 בינואר, הם ביצעו את השיר שוב, הפעם עם בילי פרסטון. השיר אף זכה למיקס סטריאו שנערך ביום המחרת, אבל הוא לא יצא באופן רשמי מעולם.


ועכשיו נעבור לג’ורג’ הריסון שלנו.

זוכרים את Ooo Baby Baby שהופיע כמה שורות מוקדם יותר? אז בשנת 1975, באלבומו הנפלא של הריסון Extra Texture (Read All About It) מופיע השיר Ooh Baby (You Know That I Love You) שמוקדש לסמוקי ומהווה מעין בן לוויה מוסיקלי לשיר של “המירקלס”.


זה לא מאוד מפתיע, בהתחשב שבראיונות רבים בשנות ה-70 ציין הריסון את רובינסון כאחד הכותבים והווקליסטים האהובים עליו ביותר. בראיון שנתן באפריל 1975, ציין את רובינסון כאחד האומנים המועדפים עליו, יחד עם ראווי שנקר, בוב דילן ואריק קלפטון. “מוסיקלית, הוא כל כך מתוק… הוא גורם לך להרגיש נחמד – הוא גורם לי להרגיש טוב”.

גם שנה לאחר מכן, באלבום Thirty-Three and 1/3 הקדיש שיר שהוא הומאז’ לסמוקי. לשיר קראו Pure Smokey על שם האלבום שהוציא רובינסון ב-1974.


גם בשיר הנוסטלגיה שלו When We Was Fab מ-1987 נכנס סמוקי בשורה And you’ve really got a hold on me שמופיע לקראת הסוף (על השיר כתבנו בפוסט הבא – https://beatlemanix.co.il/when-we-was-fab/)


וזהו להיום.

וכדי לסיים בחיוך – הנה סמוקי רובינסון שר את שירו מתוך “רחוב סומסום”, שם ה- You הופכת ל-U מטרידה במיוחד.


שיהיה לכם יום נפלא.

12 צפיות0 תגובות
bottom of page