top of page

Something

עודכן: 12 בנוב׳ 2022

יש שירים שלא משנה כמה פעמים שמעתי אותם, הם תמיד ירגשו ויגרמו לי לתחושה שאני מאזין לפלא. Something של ג’ורג’ הריסון הוא לחלוטין שיר כזה. שיר פלאי שנמצא אצלי גבוה גבוה בקרב השירים היפים ביותר שנכתבו ובוצעו אי פעם. את הלחן של השיר Something כתב ג’ורג’ הריסון על הפסנתר באולפן 1 באבי רואד, במהלך ההקלטות של האלבום הלבן הכפול ב-1968. הוא בכלל לא תכנן להקליט אותו עם הביטלס. הוא חשב לתת אותו לריי צ’ארלס, שאכן ביצע אותו ב-1971 באלבומו “Volcanic Action of My Soul”.


הביצוע של צ’ארלס הוא נהדר, אבל מבחינתי יש רק ביצוע אמיתי אחד לשיר הספציפי הזה.

השורה הראשונה נבעה מתוך שם השיר “Something in the way she moves” של ג’יימס טיילור, שהיה חתום באפל ושחרר דרכה את אלבום הסולו הראשון שלו ב-1968 (את האלבום הפיק פיטר אשר, אחיה של ג’יין אשר).

אלה מילות הבית הראשון של השיר:

There’s something in the way she moves, Or looks my way or calls my name, That seems to leave this troubled world behind

השורה הראשונה פשוט התיישבה באופן מושלם על הלחן ולא הצליחה לצאת להריסון מהראש. הוא סיפר: “לא יכלתי לחשוב על מילים עבור השיר. גם בגלל שהיה שיר של ג’יימס טיילור שנקרא Something In The Way She Moves וזו היתה השורה הראשונה בו. חשבתי על לשנות את המילים, אבל אלו היו המילים הראשונות שהגיעו כשכתבתי אותו לראשונה, אז השארתי את זה ככה ופשוט קראתי לו Something”.


ג’יימס טיילור: “תמיד הנחתי שג’ורג’ האזין לזה אבל אף פעם לא דיברנו על כך. כתבתי את Something In The Way She Moves שנתיים לפני שהקלטתי אותו ובאופן מוזר רציתי לקרוא לו I Feel Fine אבל זה היה כמובן שם השיר של הביטלס. אם ג’ורג’ לקח בצורה בלתי מודעת שורה מהשיר שלי, אז זה מחמיא לי מאוד. זה לא משהו נדיר שקורה. עשיתי הקלטה לשיר Something In The Way She Moves ולעוד 7 שירים לפני שפגשתי את פיטר אשר. אני יודע שפול האזין לזה באפל אבל אני לא בטוח מי עוד”.


פטי בויד היתה משוכנעת שהשיר נכתב עליה. בספרה Wonderful Tonight כתבה: “הוא אמר לי באופן ברור שהוא כתב את השיר עבורי. חשבתי שהוא היה יפייפה – והוא הפך השיר המצליח ביותר שהוא כתב, עם יותר ממאה וחמישים גרסאות כיסוי… הגרסה האהובה עליי היתה זו שבוצעה על ידי ג’ורג’ הריסון עבורי, במטבח בקינפונס“. ב-1969 נראה היה שעל אף העובדה שהשיר זכה להצלחה גדולה ולביקורות טובות, הריסון לא היה מרוצה ממנו. “המילים הם כלום, למען האמת. יש הרבה שירים כאלה בראשי. אני חייב להוציא אותם. יש אנשים שאומרים לי ש-Something הוא אחד השירים הכי טובים שכתבתי. אני לא יודע. אולי הם צודקים, אולי הם טועים. זה מאוד מחמיא… זה נחמד. זו ככל הנראה המנגינה המלודית היפה ביותר שכתבתי“. גם ב-1996 מצא על מה להתלונן. הרגיז אותו שכולם מניחים שהוא כתב את השיר על פטי, כשלמעשה השיר מכוון לקרישנה עצמו.

יש אנשים שלא מרוצים גם כשהם כותבים את אחד השירים היפים ביותר של הביטלס. בואו נחזור להתחקות אחר התפתחות השיר. ב-19 בספטמבר 1968 ג’ורג’ עבד באולפן על Piggies. בין הטייקים הוא השמיע את Something לכריס תומאס שהחליף באותו יום את ג’ורג’ מרטין –

“מסיבה מסויימת חיפשתי משהו שונה עבור השיר הזה. שוטטתי באולפן ומצאתי צ’מבלו. ג’ורג’ נכנס וניגן עליו את Piggies ואמר ‘אנחנו יכולים לעשות גם את זה עכשיו’ והחל לנגן את Something. אמרתי ‘בוא נעשה אותו, הוא שיר הרבה יותר טוב’. הוא אמר ‘אתה באמת חושב כך?’, עמדנו לתת אותו לג’קי לומקס כסינגל. הוא היה נחרץ לגבי Piggies אז עשינו אותו במקום”.

הביטלס החלו לעבוד על השיר בתקופת ההקלטות של Get Back, אבל השיר עדיין לא היה שלם. אפשר לשמוע את ג’ון ופול מייעצים לג’ורג’ לגבי מילות השיר בהקלטה מה-28 לינואר 1969 –


ב-25 בפברואר 1969, ביום הולדתו ה-26, ג’ורג’ הקליט לבד באולפני אבי רואד דמואים לשלושה שירים. אחד מהם היה Something. קן סקוט הפיק את הדמו והריסון ניגן על גיטרה ופסנתר.ג’ורג’ הריסון וג’ו קוקר

ככל הנראה ההקלטה הזו ניתנה לג’ו קוקר בחודש שלאחר מכן. הביטלס אהבו מאוד את הביצוע שלו ל”עם מעט עזרה מחבריי”, אז כשג’ו הגיע לבקר באפל, ג’ורג’ שמח לתת לו את השיר אותו עדיין לא הקליט. ג’ו מספר שג’ורג’ השמיע לו את Something ואת Old Brown Shoe. מאוחר יותר אחר הצהריים פול הציע לו את “היא נכנסה דרך חדר האמבטיה“.

קוקר הקליט באפל דמואים לשיר זה ולשיר של פול. את ההקלטה הסופית הקליט בלוס אנג’לס לפני יציאת “אבי רואד”, אבל השירים יצאו רק באלבום “Joe Cocker!” שיצא כחודש אחריו.


ב-16 באפריל הביטלס החלו לעבוד על השיר ביחד. ב-2 במאי הגיעו לטייק 36 שהיה טייק המוסיקה הטוב ביותר לטעמם. ג’ורג’ ניגן גיטרה חשמלית, פול ניגן בס, ג’ון ניגן בגיטרה אקוסטית, בילי פרסטון ניגן בפסנתר ורינגו בתופים. השיר ארך 7 דקות ו-48 שניות וכלל קודה של 4 דקות, שהתבססה על ארבע אקורדים של פסנתר שג’ון ניגן.

ב-5 במאי הקליט פול מחדש את הבס באולפני אולימפיה עם גלן ג’ונס כטכנאי ומפיק. בעיני מדובר בשיאו המוזיקלי של פול כנגן בס. מלודיה יפייפיה שמתחברת לשיר והופכת אותו לנפלא עוד יותר. ג’ורג’ חשב שהבס הדומיננטי היה נסיון של פול לחבל בשיר. יש סיכוי טוב שמקרטני קינא בו על השיר, אבל אני מתקשה להאמין שמדובר בניסון חבלה. מה גם שלטעמי מדובר באחד הנכסים הגדולים של השיר. גם רינגו, ראוי לציין, נתן את כל כולו והביצוע שלו נפלא. הסאונד של הבס נוצר משילוב של הקלטת הבס ישירות לקונסולה בשילוב עם הקלטת הבס כפי שנשמע באמפליפייר. כך נשמע ליין הבס כשהוא מבודד –


ב-11 ביולי ניסה ג’ורג’ להקליט שירה, תוך שבילי פרסטון מנגן על האורגן. השיר מוקסס, הקודה קוצרה ואורכו ירד ל-5 וחצי דקות.

אבל ג’ורג’ לא היה מרוצה מהשירה. ב-16 ביולי הוא חזר לטייק 36 והגיע לתוצאה הרצויה. כדי לעזור לו להתרכז רוכך האור באולפן והודלקה קטורת. פול הוסיף קולות רקע וג’ורג’ ורינגו מחיאות כפיים.

ב-15 באוגוסט נערכו הקלטות התזמורת. נותר טרק אחד בלבד כדי להקליט את התזמורת ואת סולו הגיטרה של ג’ורג’, אותו הוא רצה להקליט שנית כיון שלא היה מרוצה מאיך שהוא נשמע. ג’ורג’ מרטין ניצח על התזמורת בסטודיו מספר 1. ג’ורג’ חיבר את הגיטרה בסטודיו מספר 2, שחובר על ידי וידאו לסטודיו אחד. כך הקליט ג’ורג’ לייב יחד עם התזמורת, בטייק אחד עתיר השראה ויופי, את הסולו המפעים של השיר מחדש. הפעם הוא היה מרוצה ובצדק.

ב-19 באוגוסט, כשנעשה המיקס הסופי לשיר, הורדה הקודה לגמרי. לאחר שנה לנון חזר אליה והאיץ את הקצב של ארבעת האקורדים האלה, כשהקליט את השיר “Remember” לאלבום הסולו הראשון שלו.


ההחלטה הראשונה של אלן קליין כמנהל הביטלס היתה לבחור בשיר כסינגל מהאלבום “אבי רואד”. זה היה הסינגל היחידי שהביטלס הוציאו, בו שיר של הריסון נבחר לצד A. כיום הוא נחשב לאחד השירים המבוצעים ביותר בעולם, והשני מבין שירי הביטלס לאחר Yesterday. פרנק סינטרה אף כינה אותו “שיר האהבה היפה ביותר של לנון ומקרטני”.

זה היה השיר האהוב על לנון באלבום. גם ג’ורג’ מרטין היכה על חטא והודה שמעולם לא נתן להריסון את הקרדיט שהוא היה ראוי לו ככותב ושהופתע מאוד כשהביא את השיר לאולפן. רינגו סיכם – “מעניין שג’ורג’ עשה צעד לקדמת הבמה ובדיוק התפרקנו”. לקליפ הפרומושן לשיר כבר הצטלמו חברי הביטלס לגמרי בנפרד.


33 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page