top of page

She Said, She Said

ראו איזו פתיחה לא שגרתית עבור לנון בשיר, שאם הייתי צריך לנחש מי היה מעורב בכתיבתה הייתי דווקא מהמר על הריסון.

היא אמרה, אני יודעת איך זה להיות מתה, אני יודעת מה זה להיות עצובה, והיא גורמת לי להרגיש כאילו מעולם לא נולדתי. אני אמרתי, מי שם את כל הדברים האלה בראשך דברים שגורמים לי להרגיש שאני משוגע ואת גורמת לי להרגיש כאילו מעולם לא נולדתי…

בקיץ 1965, הביטלס נמצאים במסע הופעות ענקי בארה”ב שכלל בין היתר את אצטדיון שיי בניו יורק. ב 22 באוגוסט לאחר הופעה בפורטלנד שבאורגון (בה הם זכו לביקור מאחורי הקלעים של מייק לאב וקארל ווילסון מהביץ’ בויז), הם ממריאים ללוס אנג’לס, משכירים שם בית ולוקחים 5 ימי מנוחה לפני שורת הופעות שתוכננו בסן דייגו, סן פרנסיסקו והוליווד באוול בלוס אנג’לס (2 הופעות שהוקלטו ויצאו ב 1977 כאלבום הופעה שכלל הקלטות גם מהסיבוב ב 1964).

הבית שהשכירו, אגב, כלל בריכה בצורת פרסה והיה שייך לשחקנית ממוצא הונגרי, ז’ה ז’ה גאבור.משום מה הכתובת בה שהו הביטלס דלפה ברדיו וקהל מעריצים החל להתגודד סביבו, ולכן נאלצו הביטלס להשתמש בחברת אבטחה סביב הבית.

בערב שלמחרת הביטלס השתתפו במסיבה בביתו של נשיא חברת קפיטול בבל אייר, אלן ליווינגסטון, שם הם הוצגו והעינקו להם מספר פרסים. נכחו שם מפורסמים רבים בינהם: וינס אדוארדס, ריצ’רד צ’מברליין, ג’יין פונדה, רוק הדסון, דין מרטין וג’יימס סטיוארט.

למחרת, שיירת אורחים מתחילה לעבור אצל הביטלס בבית. למשל אלינור ברון שהשתתפה איתם בסרט Help, דייויד קרוסבי ורוג’ר מקגין מלהקת ה The Byrds.


רוג’ר מקגין מה Byrds סיפר:

“היו שם נערות בשערים ושוטרים. נכנסנו פנימה ודייוויד, ג’ון לנון, ג’ורג’ הריסון ואני לקחנו LSD כדי לעזור להכיר אחד את השני טוב יותר.

היה שם חדר אמבטיה גדול בבית וכולנו ישבנו על קצה האמבטיה מעבירים בנינו גיטרה, כל אחד בתורו כדי לנגן את השירים האהובים עליו. ג’ון ואני הסכמנו ש Be-Bop-A-Lula היה האהוב עלינו בין תקליטי הרוק של שנות ה50.

השמעתי לג’ורג’ הריסון כמה צלילים של ראבי שנקר על הגיטרה וסיפרתי לו על עליו, הוא אמר שמעולם לא שמע מוסיקה הודית.

אתה יכול לשמוע פחות או יותר מה השמעתי לו אם תקשיב לשיר why של ה Byrds. למדתי לנגן על הגיטרה מהקשבה לתקליטים של ראבי שנקר”.


כתוצאה מההתנסות עם LSD, ג’ורג’ הריסון נכנס להתקף חרדה והחל לחשוב שהוא גוסס.

עוד אחד מהאורחים שהגיעו לבית ששכרו הביטלס היה השחקן פיטר פונדה – כן השם לא סתם מוכר הוא אחיה של השחקנית ג’יין פונדה, זאת שכבר הוזכרה כאורחת בערב שערכו קפיטול לביטלס ושחקנית מוצלחת בפני עצמה.


פיטר פונדה ואחותו ג’יין ב 1965


הוא מספר: “אמרתי לג’ורג’ שאין ממה לפחד ושכל מה שהוא צריך לעשות זה להירגע. סיפרתי שאני יודע איך זה להיות מת, כי כשהייתי בן עשר יריתי בעצמי בטעות והלב שלי הפסיק לפעום 3 פעמים כשהייתי על שולחן הניתוחים כי איבדתי כל כך הרבה דם. ג’ון עבר באותו זמן ושמע אותי אומר ‘אני יודע איך זה להיות מת’. הוא הביט בי ואמר, “אתה גורם לי להרגיש כאילו מעולם לא נולדתי. מי שם את כל החרא הזה בראש שלך?”.

ג’ורג’ מספר: “ג’ון ואני החלטנו שפול ורינגו חייבים לנסות LSD כי לא יכולנו להתייחס אליהם יותר בשום רמה, מכיוון שזה שינה אותנו כל כך מאז שלקחנו אותו מוקדם יותר באותה שנה. זה היה ניסיון ענקי עד כדי כך שזה היה בלתי מוסבר: זה היה משהו שצריך לחוות, כי אתה יכול לבלות את שארית חייך בניסיון להסביר מה גרם לך להרגיש ולחשוב. זה היה חשוב מדי לג’ון ולי. אז התוכנית היתה שכאשר נגיע להוליווד, ביום החופשה שלנו, אנחנו הולכים לשכנע אותם לקחת LSD. הבאנו את זה מניו-יורק. זה היה על קוביות סוכר עטופות בניילון, ואנחנו נשאנו את כל זה לאורך כל מסע ההופעות עד שהגענו ללוס אנג’לס. פול לא רצה לנסות, אז רינגו וניל לקחו את זה, בעוד מל נשאר נקי כדי לטפל בהכל. דייב קרוסבי וג’ים מקגין מה”ביירדס” הגיעו גם הם לבית, ואני לא יודע איך, אבל פיטר פונדה גם היה שם. הוא חזר ואמר, ‘אני יודע איך זה להיות מת, כי יריתי בעצמי’. הוא ירה בעצמו בטעות והוא הראה לנו את הפצע שלו. הוא היה מטומטם מאוד”.

ג’ון גם כן לא הבין מי היה התמהוני שצץ שם ומפריע לו לטריפ. השמעות אמרו כי הוא צפה בסרט של אחותו ג’יין שיצא באותה שנה בשם Cat Ballou מין קומדיית מערבונים שג’ון ממש תעב.

תוכלו לראות את הטרייילר לסרט כאן:לפול כרגיל יש גרסה מעט שונה: “אני כן לקחתי משהו. ג’ון וג’ורג’ לא נתנו לי LSD, שני בחורים באו לבקר אותנו בלוס אנג’לס, ואמרו,’ בנאדם, אתה חייב לנסות את זה ‘. הם הביאו את זה בבקבוק עם טפטפת, והם טיפטפו אותו על קוביות סוכר ונתנו לנו אותו. זה היה הטריפ הראשון שלי. זה היה עם ג’ון וג’ורג’ וניל ומאל. ניל נאלץ להתמודד עם דון שורט (כתב בדיילי מירור שהסתובב שם) בזמן שאני שוחה בג’לי בבריכה. זה היה יום נפלא. הלילה לא היה כל כך גדול, כי זה הרגיש כאילו זה לא הולך להתפוגג”.

למחרת ה 25 באוגוסט, הביטלס ביום מנוחה מוחלט אחרי חוויית ה LSD האינטנסיבית שעברו, נהנים משיזוף ושחייה בבריכה. תקרית אחת נרשמה כאשר 2 מעריצות שכרו מסוק שיטיס אותם מעל לבית וקפצו לתוך הבריכה – נשמע נורמלי לעומת יום האתמול.

מאוחר יותר מקליט ג’ון גרסת דמו ראשונית על מנת לזכור את המשפטים האלו. הדמו מאוד ראשוני ומכיל חזרה על המשפטים

He said i know what is like to be dead, I said I said he must be out of his head

מדהים לשמוע איך לנון מגיע לאט לאט ללחן שאנו מכירים של השיר. מאוד מזכיר את הדמו הראשוני ל Strawberry Fields Forever מבחינת הגולמיות שבו וההבדל העצום בינו לבין התוצאה הסופית.

בדמו שנעשה יותר מאוחר, אפשר כבר לשמוע את שינוי המפתח והמהירות ואת הלחן המוכר מתייצב לו וגם את התוספת הלא גמורה של המידל אייט. הנה שתי הגרסאות.

בצעד חריג דווקא מי שעוזר ללנון לסיים את השיר היה ג’ורג’ הריסון, והוא מספר: “יום אחד הייתי בביתו, והוא נאבק בכמה שירים. היו לו אולי שלושה שירים שלא הושלמו. הצעתי הצעות ועזרתי לו לעבד אותם יחד כדי שיהפכו לשיר אחד מסודר, She Said, She Said. החלק האמצעי של אותו השיר הוא הוא בכלל שיר אחר”.

הכוונה ככל הנראה לחלק של When i was a boy, everything was right.

ב 20 ביוני 1966, האלבום ריבלובר כבר מוכן ובשלבי מיקס סופיים, אבל אז מגלים כולם שהם פיספסו וחסר שיר אחד לאלבום של 14 קטעים אליו התחייבו. לאלבום יש כבר תאריך הוצאה, וב 24 ליוני הם כבר יוצאים לגרמניה לתחילת מסע ההופעות שלהם.

ולכן יום המחרת ה 21 ביוני היה יום הקלטות קדחתני, השיר של לנון חסר הכותרת כמעט עד סוף ההקלטות, נשלף מהמגרה, ובמשך 9 שעות עובדים ג’ון, ג’ורג’ ורינגו על ההקלטות. ג’ון בקולות, גיטרה ואורגן האמונד, ג’ורג’ בקולות ליווי, גיטרה מובילה ובס, ורינגו בתופים, בתיפוף לא שגרתי שמנסה לשבור את תיפוף הרוק הסטנדרטי.


כן באופן בלתי שגרתי פול נעדר מהקלטת השיר.

ניתן לו את זכות התגובה: “ג’ון הביא את השיר דיי גמור, אני חושב. אני לא בטוח, אבל אני חושב שזו היתה את ההקלטות היחידות של הביטלס שמעולם לא ניגנתי בהן. אני חושב שהיתה לנו איזשהי אי הסכמה או משהו ואמרתי, ‘אוי, לכו תזדיינו!’ והם אמרו, ‘טוב, נעשה את זה בכל זאת’. אני חושב שג’ורג’ ניגן בס.”

השמועה אומרת שפול נענש על כך שהוא לא השתתתף על פיהם בחוויית ה LSD בלוס אנג’לס. אבל מי אנחנו שנקבע.

33 צפיות0 תגובות
bottom of page