top of page

הביטלס, רולף האריס וקנגורו אחד

עודכן: 30 באוק׳ 2022

ב 18 בדצמבר 1963, הביטלס הקליטו בפעם הראשונה ספיישל רדיו בן שעתיים עבור ה BBC שנקרא בתחילה Beatletime. כשהספיישל שודר ב 26 בדצמבר,הוא כבר שינה את שמו לשם המוכר יותר From Us To You. זו לא הפעם הראשונה שהקונספט של תכנית רדיו שסובבת כל כולה סביב הביטלס, קורם עור וגידים, כבר מיוני 1963 הקליטו הביטלס כמה תכניות של Pop Goes the Beatles, וזה רק הגיוני שה BBC יאהבו לשבץ תכניות עם הביטלס השנונים שיגרמו גם לבני הנוער להאזין לתחנת הרדיו המזדקנת. הנה הפתיח שהקליטו הביטלס עבור Pop Goes the Beatles:


הספיישל הראשון ל From Us To You נפתח כשהביטלס מבצעים גרסה מיוחדת ללהיט שלהם מאותה תקופה From Me To You כשהם משנים את המילה me ל us. את התכנית הנחה הטאלנט הבריטי/אוסטרלי רולף האריס שהציג בפתיחתו את הביטלס ואת הספיישל המיוחד שנעשה עבור ה’בוקסינג דיי’ (אין לו שום קשר לאיגרוף, אלא לקופסאות המתנה של חג המולד שבעבר חולקו למשרתים על ידי אדוניהם לאחר חג המולד הרשמי. למה לא לחגוג אם אפשר?).

כך נשמע הפתיח לספיישל הראשון ל From Us To You :


הביטלס אמנם עמדו במרכזה של התכנית, אבל אמנים נוספים כמו ג’ו בראון והלהקה שלו ה Bruvvers, הזמרת סוזן מוהן, הזמרת ג’יני למבה ועוד אמנים השתתפו גם כן.

המנחה רולף האריס שנולד באוסטרליה והגיע לאנגליה בגיל 22 כסטודנט לאומנות בלונדון, עשה דרכו אל קריירה ענפה כמנחה וקומיקאי בטלוויזיה וברדיו ותוך כדי כתב וביצע קטעים מוסיקלים קומיים במסגרות השונות בהן השתתף. מדי פעם הוא שילב את ה wobble board, כלי הנגינה האוסטרלי שהיה בעצם לוח גמיש שהפיק צליל רוח מוזר כשנפנפו בו.

רולף האריס

בתחילת 1962 האריס יצר קשר עם ג’ורג’ מרטין שעמד בראש הלייבל הצומח פארלופון של חברת EMI וזאת על מנת להקליט מחדש את שיריו ובניהם קטע מבודח שכתב ב 1957 בשם Tie Me Kangaroo Down, Sport שקרץ לשורשים האוסטרליים. מרטין חובב הקומדיה, חיפש באותה התקופה מכל הבא ליד כולל סנסציית פופ, על מנת לנסות ולהתחרות בלייבלים אחרים של EMI ובעיקר ב Columbia שהיה באותה עת לייבל מוביל של EMI. במקור הקטע הזה יצא לשוק הסינגלים ב 1960 והצליח להגיע לעשרת הגדולים במצעד הבריטי. ב 1963 מקליט האריס את השיר מחדש על מנת להחדירו לשוק האמריקאי כשג’ורג’ מרטין בעמדת המפיק. הסינגל מצליח לעורר עניין לזמן קצר.

כך נשמע השיר ב 1960. אל תשכחו להאזין ל wobble board בתחילתו.


וכך ברימייק עם ג’ורג’ מרטין מ 1963


מדוע אני מלאה אתכם בסיפור הנחמד הזה?

ובכן כחלק מהספיישל הרדיופוני From Us To You שעשו הביטלס עבור ה BBC בדצמבר 1963 ואותו הנחה אותו רולף האריס, הם מבצעים יחד איתו גרסה משעשעת מאוד לשיר שהקליט בפעם השנייה עם ג’ורג’ מרטין. בספיישל הזה, שינה האריס את מילות השיר והקדיש מילים מיוחדות עבור הביטלס. כל בית הוקדש לביטל אחר ובפזמון החוזר כולם יחדיו שרו ועשו את צלילי הביטלמניה שליוו את ניענועי הראש המפורסמים של הביטלס. בשלב מסוים, כנראה מהתרגשות, טועה האריס ונתקע עם המילים לשמחת וצהלת הביטלס.

ככה זה הלך:

האריס: “חבר’ה, בא לכם לשיר איתי שיר?” הביטלס: “כןןןןןןןן…” האריס: “יש לכם התלהבות…הנה רעיון לא מעובד עבורכם…”

וכך הוא שר בבית הראשון:

Cut your hair once a year boys, Cut your hair once a year If it covers your ears you cant hear boys So cut your hair once a year

לרינגו הוא שר:

Don’t ill treat me pet dingo ringo Dont ill treat me pet dingo They cant understand your lingo, ringo So don’t ill treat me pet dingo

לג’ורג’:

I think George’s guitar is on the blink I think George’s guitar is on the blink It shouldnt go mmmngaaa. mmmngaaa, mmmngaaa Plink Okay now thats really on the blink

לפול:

Prop me up by the wall, Paul Prop me up by the wall, Ill scream and cheer till I fall Paul If youll prop me up by the wall

ולבסוף לג’ון:

Keep the hits coming on John Keep the hits coming on At least ’till after Im gone, John Keep the hits coming on

הנה הביצוע הנהדר והמדבק לטעמי של הביטלס עם רולף האריס:


הביטלס שהצליחו להתחבב גם על גילדת הקומיקאים בבריטניה, מצאו גם חן גם בעיניו של האריס, מכיוון שכמה ימים מאוחר יותר הוא לוקח חלק במופעי חג המולד של הביטלס שהחלו ב 24 בדצמבר.

הביטלס עם רולף האריס המזוקן במופעי חג המולד

בטח שאלתם את עצמכם מה עלה בגורלו של ספיישל הרדיו הזה של הביטלס? ובכן הביטלס הקליטו במהלך 1964 עוד 4 ספיישלים שכאלו תחת אותו השם ששודרו בחופשות החגים, אז אפשר להניח שזו הייתה הצלחה.

זה הרגע והמקום להמליץ לכם על בוטלג נהדר שמרכז בו את רוב ההקלטות שעשו הביטלס עבור תכניות ה BBC השונות והמשונות. הבוטלג הנהדר הזה נקרא The Complete BBC Sessions ובגרסתו הפיסית הוא הגיע כקופסא יפה שהכילה בה 9 דיסקים מלאי כל טוב. אני סומך עליכם שבעולם של רשתות, תדעו איך להגיע אליהם.

29 צפיות0 תגובות
bottom of page