top of page

מפטרים את פיט בסט

עודכן: 2 באפר׳ 2023

פיט בסט הצטרף לביטלס בדיוק שנתיים לפני פיטוריו מהלהקה, באוגוסט 1960. תהליך הפיטורים שלו החל עוד חודשיים קודם לכן ב 6 ביוני בסשן הראשוני של הביטלס באולפני EMI, מה שבעצם היתה הפגישה הראשונה של הביטלס עם ג’ורג’ מרטין. מרטין שהתרשם מהלהקה, לא היה מרוצה בלשון המעטה מהמתופף פיט בסט. הביטלס גם כן לא היו מרוצים מתיפקודו של בסט בלהקה כבר תקופה.

בפרק הזמן הזה בו פיט נמצא בלהקה, הביטלס עוברים תהליכים חשובים. בין היתר הם עשו 2 סיבובי הופעות בהמבורג ועברו אודישן בתחילת השנה עבור חברת התקליטים ‘דקה’ בו אפשר לשמוע בבירור את המונוטוניות וחוסר הרבגוניות שבסגנון התיפוף של פיט. על כך הרחבנו רבות ב 2 פרקים בסדרת הפודקאסט שלנו, בהם דנו באודישנים של הביטלס עבור חברת התקליטים ‘דקה’: פרק 1, פרק 2. כשמגיע הזמן לעבור פאזה ולבשר לפיט שתמה תקופתם יחדיו בלהקה, הם שולחים את בריאן אפשטיין לעשות את העבודה השחורה. בריאן לא היה בטוח לגבי המהלך, בכל זאת המעריצות במועדון הקווארן אהבו את פיט בסט כנראה בזכות מראהו המצודד ושינוי שכזה עלול היה לגרום לקרע בין המעריצים הותיקים ללהקה. סיבה נוספת, היא אימו של פיט בסט, מונה בסט, שהייתה בעלת מועדון ה Casbah שבליברפול וסידרה הופעות לביטלס מדי פעם.

מונה בסט

עוד סיבה לא רשמית ופחות ידועה היא שניל אספינל, חבר הילדות של פול וג’ורג’ שהפך לסוג של מארגן הופעות ועוזר של הביטלס (לימים המנהל של אפל), היה חבר טוב של פיט ובזוגיות עם מונה בסט. חודש לפני פיטוריו של פיט, נולד לזוג ילד בשם וינסנט. אז כמו שאתם מבינים המצב היה עדין מאוד עבור בריאן, ובכל זאת הוא הבין שזו ההזדמנות עבור הביטלס לקבל חוזה הקלטות בחברה גדולה ולכן הוא החליט ללכת על הפיטורים וזימן את פיט בסט לשיחה ב 16 באוגוסט 1962 בשעה 10:00 בבוקר ב NEMS, החנות של בריאן. מי שהביא אותו לפגישה, היה לא אחר מאשר ניל אספינל הנ”ל.

פיט סיפר על היום המר: “ניל הוריד אותי בחנות. מצאתי את בריאן במצב רוח מאוד לא רגוע כשהצטרפתי אליו במשרדו בקומה השנייה. הוא היה מאוד מנומס ודיבר על דברים לא קשורים. אלה היו ללא ספק עיכובים וטקטיקות. ואז הוא גייס מספיק אומץ כדי להפיל את הפצצה. ‘הבחורים רוצים אותך בחוץ, ורינגו מצטרף במקום.’ הייתי המום. למה למה למה? ‘הם לא חושבים שאתה מתופף טוב מספיק, פיט’ המשיך בריאן. ‘וג’ורג’ מרטין לא חושב שאתה מתופף טוב מספיק’. ‘אני חושב שאני טוב, אם לא יותר מרינגו. רינגו כבר יודע על זה? “שאלתי. ‘הוא מצטרף בשבת’ – ענה בריאן.”

פיט בסט והביטלס בימים יפים יותר

פיט התייחס לעניין ממש כסכין בגב ולא הבין מדוע חברי הלהקה החליטו לפטר אותו ולא מצאו את האומץ לדבר איתו ושלחו את בריאן במקום.

ניל שחיכה לו בחוץ, לקח את פיט ההמום לשתות בפאב כדי לעכל את המכה. ניל שלא היה בסוד העיניינים, שקל להתפטר מתפקידו ,אך פיט הניא אותו מכך. ניל הזועם פנה ללהקה ודרש הסברים. התשובה שהוא קיבל היא: “זה לא קשור אליך, אתה רק הנהג”.

המעריצים לא קיבלו את הפיטורים בעין יפה, תרתי משמע – אחד המעריצים התנפל על ג’ורג’ וגרם לו ל”פנס בעין”, שנראה היטב בצילומים שנעשו בסשן הבא של הביטלס באולפני אייבי רוד. בו נעשה נסיון שני להקליט את סינגל הבכורה שלהם.

ג’ורג’ לאחר תקרית המעריצים באולפני EMI ב 4 בספטמבר 1962

קולות שדרשו את פיט בסט חזרה נשמעו בהופעה הראשונה של רינגו עם הביטלס במועדון הקאברן ב 22 לאוגוסט. את זעקת “אנחנו רוצים את פיט!” תוכלו לשמוע זאת בסוף הסרטון הבא.


bottom of page