top of page

פוסט אורח – נועה פרגו – הסרט Magical Mystery Tour

עודכן: 12 בנוב׳ 2022

היום בפוסט אורח…קבלו את Noa Prego. נועה כתבה פוסט מצויין בו סקירה נרחבת על הסרט Magical Mystery Tour. בלי להכביר מילים מקל המנצחים לנועה…

בעקבות מותו של האמרגן הידוע של הביטלס -בריאן אפשטיין (ב-27 באוגוסט 1967), נפגשו חברי הביטלס בביתו של פול מקרטני ברחוב סט. ג’ון ווד בלונדון כדי לדבר על עתיד הלהקה. פול דיבר עם טוני בארו, שהיה איש יחסי הציבור של הביטלס, כדי שיגיע לביתו שעה לפני שחברי הלהקה יגיעו. הוא רצה לעצור את הביטלס מלאבד את המומנטום שלהם, ולמרות שהיה דיבור על טיול להודו להדרכה של המהרישי מהש יוגי למדיטציה טרנסנדנטלית (שנסעו אליו ב-1968), מקרטני רצה שהם יתחילו ללחוץ על פרויקט ה- “magical mystery tour”.

טוני בארו מספר בספרו – ” John, Paul, George, Ringo & Me”: “Paul produced his now-legendary drawing of a Magical Mystery Tour cake sliced up into segments to represent eight essential sequences for inclusion in the film. He had written key words that would prompt him when describing the proposed production to others: Commercial, Introduce Tour, Get On Coach, Courier Introduces, Recruiting, Marathon, Laboratory Sequence, Stripper & Band, End Song”.

בהמשך טוני גם מספר לנו שפול הבהיר לו כי מטרתו הייתה ליצור סרט באורך מלא לשחרור בקולנוע – סרט בקנה מידה מלא, וש”סיבוב” (tour) ימלא סוג של חלק חסר בסיומם של סיבובי ההופעות של הלהקה. כשחברי הביטלס הגיעו לביתו של פול, הוא נתן לכל חבר מהלהקה לטפל ולפתח חלק מהסרט, ועודד אותם להעלות רעיונות לחלקים מוזיקליים וקומיים שונים, שימשכו כ-10 עד-15 דקות. הוא אמר שהרעיון שלו מבוסס על הרעיון הישן של טיולים מאורגנים על חוף הים, סיורים מסתוריים, “אבל זה אחד יהיה מגע נוסף של פנטזיה כי ארבעה קוסמים יגרמו שדברים נפלאים יקרו”. פול התעקש שהצילומים יתחילו כבר בשבוע שלאחר מכן, ועד אז היו צריכים לארגן אוטובוס צהוב גדול מאורגן ומעוטר, צוות תמיכה של שחקנים מקצועיים ואמנים שונים, הצלם הנדרש והצוות הטכני. האוטובוס יקח אותם לקורנוול, יעדם במערב. (גם חלק זה מבוסס על הספר של טוני בארו, בניסוח שונה, ובתרגום לעברית.) המסע התחיל ב- allsop place בלונדון, ליד הרכבת התחתית שברחוב בייקר, בשעה 10:45 בבוקר. בגלל שעדיין עבדו על קישוט האוטובוס, כל הצוות והשחקנים היו צריכים לחכות כשעתיים עד הגעתו של האוטובוס המוכן. בזמן ההמתנה, הלכו פול ומאל אוואנס (ה- roadie של הביטלס) למצוא מדים לנהג ו למדריך הטיול (ה-(courier . באוטובוס היו צוות של כ-43 אנשים. את ג’ון, ג’ורג’ ורינגו אספו בווירג’יניה ווטר, קרוב לבתיהם. הצילומים החלו לאחר מכן, עם סצנות מאולתרות על ידי הצוות ובמסעדת ה- Pied Piper restaurant בהמפשייר. מאוחר יותר באותו יום, הצוות הגיע ליעדם הראשון, ב- , “the Royal Hotel at The Den”, שם נשארו בלילה. הרבה חלקים מהסרט צולמו בבסיס חיל האוויר המלכותי הבריטי בקנט, אנגליה. רוב הסצנות הפנימיות צולמו באנגרים בתוך הבסיס (“your mother should know”,) והסצנות החיצוניות כמו ריצת המרתון ו- “”I am the walrus צולמו על מסלול ההמראה של הבסיס, ואף ניתן לראות את טירוני הטייסים שהתאמנו בבסיס צועדים ומטוס “אברו-שקלטון” בריטי טס בשמיים. הסרט צולם ברחבי מערב-אנגליה במקומות כמו דבון (Devon) וקורנוול (Cornwall), למרות שרוב החומר המצולם נגנז בסופו של דבר. סצנת הסטריפטיז צולמה בסוהו, לונדון, וסצנת “The Fool on the Hill” צולמה בניס, צרפת. הסרט שודר לראשונה בבריטניה כהפקת מקור של ה-BBC. תחילה שודר הסרט בשחור-לבן בערוץ BBC1, לאחר מספר ימים שודר בצבעים בערוץ BBC2. ביקורת הסרט הנמוכה גרמה לרשתות טלוויזיה אמריקאיות לא לרכוש את זכויות הסרט, ואורכו הקצר של הסרט לא התאים להקרנה בקולנוע. הסרט לא נראה בטלוויזיה האמריקאית עד שנות ה-80.

ה- “magical mystery tour” הוא סרט הביטלס האהוב עליי, ואחד הסרטים האהובים עלי ככלל, ולדעתי זה אחד הסרטים היצירתיים ביותר, עם ההשפעה הפסיכדלית שנותנת אווירה מיוחדת לסרט. תודה רבה על ההזדמנות לשתף את הקוראים על סיפור יצירת הסרט הנפלא הזה, נועה פרגו.

עוד מידע על הסרט בפוסט שהעלנו בפייסבוק https://www.facebook.com/beatlemanix/posts/106666529346700

המון תודה לנועה על הפוסט המושקע. נשמח לראות אותה בעוד פוסטים מדהימים כאלו בפינת הפוסט האורח.

אנחנו מזכירים לכם שנשמח לקבל מכם פוסטים על שיר, אלבום, או סיפור אישי שקשור ללהקה או לחבריה. שלחו לנו אותו בפרטי ונפרסם אותו.

8 צפיות0 תגובות
bottom of page