top of page

ג’ורג’ הריסון ודילן

עודכן: 23 במרץ

האגדה מספרת שלאחר הביקור של הריסון, לנון ומקרטני את דילן בסוויטה שלו במלון בלונדון במאי 1966, נכנסו השלושה לסוויטה של המלון כחברי הביטלס ועזבו כשלושה אנשים שונים ונפרדים. יחסיו של דילן עם לנון היו תחרותיים, כלפי מקרטני דילן היה אמביוולנטי, השירים שלו היו פופ רך מדי לטעמו. ב 29 ביולי 1966, זמן קצר לאחר שיחרור אלבומו Blonde on Blonde, בוב דילן רוכב על האופנוע שלו יחד עם אשתו שרה, מאבד שליטה ומתרסק. לאחר התאונה נעלם דילן מהעין הציבורית.

“הייתי בתאונת אופנוע ונפגעתי, אבל התאוששתי. האמת היא שרציתי לצאת ממרוץ העכברים”.

דילן מסתגר בביתו שבוודסטוק, מבודד, עד סוף 67. כשהוא מוכן לעשות מוזיקה שוב, הוא מגייס את The Band ממסע ההופעות שלו ב 1966, ומקליט איתם יותר מ -100 שירים (שהפכו בסופו של דבר ל The Basement Tapes).

הריסון מעריץ את עבודתו של דילן – Blonde on Blonde הוא התקליט המערבי היחידי שהריסון לקח איתו להודו בפברואר 1968.

זמן קצר לאחר סיום ההקלטות לאלבום הלבן, ב 16 לאוקטובר 1968, הריסון טס ללוס אנג’לס על מנת לעבוד. הוא מפיק את האלבום הראשון של ג’קי לומקס, אמן שהוחתם בלייבל החדש של הביטלס – אפל, מקבל את ה Golden Apple Award וגם מספיק לתת גיחה קצרה בתכנית טלויזיה שנקראת The Smothers Brothers Comedy Hour ב 15 לנובמבר.

לאחר מכן מגיע ג’ורג’ הריסון לבקר את דילן בוודסטוק.

“הייתי עם בוב והוא עבר את תקופת ה’צוואר השבור’ שלו והיה שקט מאוד, לא היה לו הרבה ביטחון”.

31 באוקטובר 68 – ג’ורג’ מקבל את ה Golden Apple Award

ג’ורג’ מוצא את דילן מוקף במשפחה אך במצב של חיפוש עצמי, שבור ומדבר בקושי. צריך לזכור שזו היתה תקופה של חיפוש גם עבור הריסון. כמו דילן גם ג’ורג’ מתחיל להבין שהוא צריך לשנות כיוון ולהתרחק מכל מה שעשה עד אותו רגע. עם כל זאת ג’ורג’ מנסה לעודד את דילן וביום השלישי לשהיתו שם, הגיטרות נשלפות, השניים מתחילים לנגן יחד ומצב הרוח והאווירה מתחילים להשתפר.

ג’ורג’ מתחיל לנגן כמה אקורדים וכותב כמה מילים ובעצם מדבר אל דילן:

Let me in here I know I’ve been here Let me into your heart

ג’ורג’ מבקש מדילן שיכתוב גם הוא כמה מילים, ודילן עונה:

All I have is yours All you see is mine And I’m glad to hold you in my arms I’d have you any time

השיר היפהפה הזה I’d have you any time, פותח את האלבום המשולש של ג’ורג’ שיצא ב 1970 All Things Must Pass.

ג’ורג’ עם שרה, בוב והילדים

שיר נפלא נוסף שכתבו השניים יחד באותם סשנים אקוסטים היה Nowhere to Go. שיר שכמעט ונכנס לאלבום המופת של ג’ורג’. השיר מבטא את רגשות המיאוס של השניים, ג’ורג’ אף כותב בשיר בצורה שלא משתמעת לשתי פנים: I get tired of being Beatle Jeff.

דילן חושף בפני הריסון שירים שכתב לבדו כמו I Don’t Want to Do It שמצא חן בעיניי ג’ורג’ וכמעט וגם נכנס לאלבום המשולש. שירים נוספים שכתב דילן והשמיע לג’ורג’, היוו את הבסיס לאלבומו הבא Nashville Skyline שיצא ב 1969 וכבר נשמעו בוגרים ומורכבים יותר ממה שעשה בעבר.

כאן אפשר לשמוע את Nowhere to Go כפי שג’ורג’ מבצע אותו עבור פיל ספקטור בסשנים המוקדמים לפני הקלטות האלבום:

ואת I Don’t Want to Do It מאותו הסשןב 31 באוגוסט 1969, מגיעים ג’ון, ג’ורג’ ורינגו להופעה של דילן ו The Band ב Isle of Wight Festival שבבריטניה. לשלושה הצטרפו נשותיהן יוקו, פאטי ומורין. למקרטני היו סיבות מקלות, לינדה ילדה את מרי ב 28 לאוגוסט. לאחר ההופעה שבה צפו כ 150 אלף איש (בניהם שלושת רבעי ביטלס בקהל), נפגשים שלושתם עם דילן בבקתה שהוא השכיר באזור ונותנים לו עותק מהאלבום החדש שלהם שעדיין לא יצא – Abbey Road.

שלושת הביטלס בהופעה של דילן

לאחר ההופעה כותב הריסון את השיר Behind That Locked Door על דילן:

why are you still crying your pain is now through please forget those tear drops let me take them from you

ג’ורג’ היה מושפע מאלבום הקאנטרי שהוציא דילן Nashville Skyline והסביר: “זה היה תירוץ לכתוב משהו בסגנון קאנטרי….”.

באותה תקופה דילן זורק רעיון לאוויר לאלבום משותף לביטלס, הרולינג סטונס ודילן. ע”פ דילן, הריסון וקית’ ריצארדס היו מאוהבים ברעיון אבל מקרטני ומיק ג’אגר היו נגד והפילו את הרעיון.

ב 1 לספטמבר 69, מבקר דילן יחד עם הריסון באחוזה של לנון טיטנהארסט פארק. זו היתה הפעם האחרונה בה נפגשו לנון ודילן.

לנון סיפר: “הוא הגיע עם ג’ורג’ אחרי ההופעה באי ווייט . בדיוק כתבתי את cold turkey. ניסיתי לשכנע אותו להקליט את השיר ואפילו כבר הכנתי פסנתר להקלטה, אבל אשתו היתה בהריון או משהו והם עזבו”.

ג’ורג’ נוכח בהקלטות של האלבום הבא של דילן New Morning בניו יורק במאי 70. הוא מנגן בגרסה מוקדמת של שיר של דילן שנקרא If Not for You שיפתח את אלבומו של דילן. לראשונה ג’ורג’ מתנסה בנגינה על slide guitar, מה שייאפיין אותו בשנים הבאות. הריסון אוהב את השיר מאוד ומקליט גירסה משלו עבור האלבום המשולש שלו למרות כמות השירים הנכבדה שהיתה לו ממילא. המבקרים כותבים על גרסתו של הריסון: “יצירת פופ נוצצת”.

האלבום All Things must Pass יוצא לאוויר העולם ב 27 לנובמבר 1970 והתקבל בחיבוק והפתעה גדולה.

#רינגוסטאר #BlondeonBlonde #גוןלנון #גורגהריסון #פולמקרטני #AllThingsmustPass #בובדילן #פאטיבויד

8 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page