top of page

Around The Beatles

עודכן: 19 ביוני 2023

ב 28 באפריל 1964, הביטלס מגיעים לאולפני הטלוויזיה אשר בוומבלי פארק שבלונדון, על מנת להשתתף בספיישל בן כשעה בשם Around The Beatles. הרעיון היה להעלות קטע קצר מתוך “חלום ליל קיץ” של שייקספיר, כשהביטלס משחקים בדמויות הראשיות. הקטע מתוך המחזה של שייקספיר מ 1590 שיחזר את הסיפור “פירמוס ותיסבי” מתוך המיתולוגיה היוונית, שעוסק כמו ברומיאו וג’ולייט של שייקספיר עצמו, בנושא של אהבה אסורה. פירמוס ותיסבי לא נועדו להיות יחד, והוריהם מתנגדים לקשר בניהם, לכן הם נאלצים לברוח יחדיו. הם קובעים להיפגש ליד בית הקברות. בדרכה לשם תיסבי מאבדת את הצעיף שלה ואריה שמוצא אותו קורע אותו לגזרים. פירמוס שמגיע אחר כך, מוצא את הצעיף ומסיק שתיסבי נטרפה. הוא נופל על חרבו ומתאבד, תיסבי שמוצאת אותו זמן קצר אחר כך מתאבדת גם היא.

ג’ון גילם את התפקיד של תיסבי הנחושה, פול בתפקיד פירמוס, ג’ורג’ בתפקיד מונשיין ורינגו בתפקיד האריה. הנה כמה תמונות מתוך המופע והחזרות שנערכו.

הספיישל הטלוויזיוני הזה נפתח בתרועת חצוצרות והנפת דגל עליו שם הספיישל שאותו מעלה רינגו על התורן. מיד לאחר מכן הוא מתפנה לירות בתותח, וכשהוא מנסה להסתלק מהמקום הוא נתקל בעדרי מעריצים ששרים את השיר הבא:

We love you, Beatles Oh, yes, we do We love you, Beatles And we’ll be true

When you’re not near to us We’re blue Oh, Beatles, we love you (Yeah, yeah, yeah, yeah)

למעשה השיר הזה יצא גם כסינגל על ידי להקת בנות בשם The Carefrees ב 1964 בשם We Love You Beatles. השיר היה גרסה שלהם לשיר We Love You Conrad מתוך המחזה והסרט Bye Bye Birdie.

לסינגל של The Carefrees על הביטלס תוכלו להאזין כאן

לאחר ההקדמה הזו, מתחיל קטע המחזה שאורך כ 10 דקות. את הקטע מתחילת התכנית ועד לסוף המחזה תוכלו לראות כאן:

חלקו השני של ספיישל הטלוויזיה מעניין לא פחות. הקונספט הוא אמנים שונים מבצעים שירים שונים כשבסוף עולים הביטלס עם מיני הופעה משלהם. אילו אמנים הופיעו בחלקו השני של הספיישל? למשל מיילי עם My Boy Lollipop

לונג ג’ון בולדרי עם Got My Mojo Working כשהביטלס מציגים אותו ומלווים אותו בשירה מהמרפסת.

סילה בלאק מוצגת על ידי החבר האמריקאי של הביטלס מורי דה קיי (Murray the K) שמוצג בעצמו על ידי רינגו סטאר. סילה מבצעת 3 שירים ואז מתחיל החלק השלישי והאחרון של הספיישל בו עולים הביטלס להופיע.

זה סדר השירים:

Twist and Shout Roll Over Beethoven I Wanna Be Your Man Long Tall Sally מחרוזת של השירים הבאים Love Me Do / Please Please Me / From Me to You / She Loves You / I Want to Hold Your Hand

ואז מבוצע גם Can’t Buy Me Love

את השיר האחרון מציג לנון: “תודה רבה, אלוהים יברך אתכם, יש לכם פנים ברי מזל – הסוף!”

זו לא הפעם הראשונה שלנון משתמש במשפט הזה. 5 ימים לפני כן ג’ון עזב את הצילומים של A Hard Day’s Night על מנת להשתתף בארוחת צהריים ספרותית שנערכה לכבודו במלון דורצ’סטר, בלונדון.

הוא סיפר: הייתה שם ארוחת צהריים שאליה הוזמנתי ולא יכולתי לחשוב על שום דבר לומר – פחדתי מאוד”

מארחי האירוע היו חנות הספרים הגדולה פוייליס עם השתתפות של אורחים נכבדים כמו הקומיקאי ארתור אסקי, הבדרן הארי סקומב הזמרת הלן שפירו והמנצח יהודי מנוחין. גם מנהל הביטלס, בריאן אפשטיין, נכח. אף על פי שארוחת הצהריים התקיימה על מנת לחגוג את הוצאתו לאור של ספרו הראשון של לנון, הוא לא הבין שמצפים ממנו לשאת נאום.

בריאן אפשטיין סיפר: “ג’ון היה אורח הכבוד בארוחת צהריים של פויליס כדי לציין את הצלחת ספרו. הוא לא נשא שום נאום. ג’ון עמד, החזיק את המיקרופון ואמר, ‘תודה רבה לכם, יש לך פרצוף בר מזל’. ג’ון התנהג כמו ביטל. הוא לא היה מוכן לעשות משהו שלא טבעי לו.”

ליתר דיוק מה שאמר ג’ון במבוכה: “אה, תודה רבה לכם, ואלוהים יברך אתכם.” לאחר שישב פנה אל האיש שישב לשמאלו ואמר: “יש לך פרצוף בר מזל”.

אפשר לראות את הקטע כאן:

ג’ון פשוט שיחזר את ה”פאשלה” שלו בספיישל Around The Beatles וזאת על מנת להציג את הקאבר ל Shout של ה The Isley Brothers מ 1959 שהביטלס עמדו לבצע.

הנה גרסתם של The Isely Brothers

הביטלס בגרסה נפלאה לשיר, מעבירים את זכות השירה בין ארבעתם. נשמע שהם בהחלט משתעשעים ונהנים עם השיר, דרכו כל אחד מקבל רגע תחת הזרקור.

השירים אותם ביצעו הביטלס בספיישל All Around the Beatles לא ביצעו בהופעה חיה אלא הוקלטו בבעוד מועד ב 19 באפריל. באותו יום הם התכנסו באולפני IBC בלונדון יחד עם האמנים האחרים שביצעו שירים עבור הספיישל והקליטו את כל הקטעים עבורו. הספיישל שודר בבריטניה ב 6 במאי 1964.

הספיישל המלא להנאתכם:


bottom of page