top of page

(Anna (Go To Him

עודכן: 12 בנוב׳ 2022

אחד הדברים המוזרים שאני מגלה תוך שאני עוקב אחר הבחירות שלכם במשאל שירי הביטלס שלנו, הוא ששירים שהייתי בטוח שיקבלו המון בחירות בכלל לא מופיעים, ואילו שירים שבכלל לא חשבתי שיכנסו לרשימה של מישהו, נכנסים לרשימות של מספר אנשים. זה נפלא, כמובן, כי זה מראה עד כמה הגיוון של קטלוג ההקלטות של הביטלס מאפשר מגוון רחב לאנשים שונים. בינתיים נכנסו להצבעה למעלה מ-120 שירים. כמובן שיש כאלה שנכנסו רק עם קול אחד, אבל זה עדיין הפתיע אותי. ציפיתי לתחרות הרבה יותר צמודה בין הרבה פחות שירים.

שיר כזה, שההימצאות שלו הפתיעה אותי, הוא (Anna (Go To Him שכתב וביצע במקור ארתור אלכסנדר, ובו בחרו 4 אנשים כאחד משירי הביטלס האהובים עליהם.

במהלך אחד הראיונות באנתולוגיה, מקרטני מספר שבתקופה המוקדמת הם ראו בעצמם R & B combo. בשיר הזה זה מתבטא ללא ספק. בראיון משנת 1987 מקרטני נהיה אפילו ספציפי יותר ואומר שבימים הראשונים ההם “רצינו להיות כמו ארתור אלכסנדר”.

השיר הזה היה אחד השירים האהובים על לנון בתקופה ההיא ולכן הוא הציע אותו כאחד השירים אותם יקליטו לאלבומם הראשון.

השיר, כאמור, נכתב ובוצע על ידי ארתור אלכסנדר (שהיה בן גילם של לנון ורינגו), שב-1961 היה לו להיט בשם You Better Move On. זה לא היה הסינגל הראשון שלו, אבל זו היתה ההצלחה הראשונה שלו.


השיר הזה היה אהוד על הרבה חברי להקות צעירים והוא זכה ללא מעט ביצועים משני עברי האוקיינוס. הביצוע המפורסם ביותר הוא כנראה זה של הרולינג סטונס. הם שיבצו אותו ב-EP הראשון שלהם שנקרא בפשטות The Rolling Stones ויצא בתחילת 1964. חברת דקה, בה היו חתומים, רצתה להוציא במהירות EP ללהקה משתי סיבות. הראשונה היתה כדי לגזור קופון על ההצלחה של הסינגל שלנון ומקרטני כתבו להם I wanna be your man. השנייה היתה בחינת השוק ובדיקה האם שווה להשקיע באריך נגן של הלהקה. כשה-EP הגיע למקום הראשון במצעדי המכירות, הם הבינו שכן ומיהרו להוציא אלבום.

זו הגרסה של “האבנים המתגלגלות” לשיר.


ב-1962 הוציא אלכסנדר את Anna. שיר מקסים ללא ספק.


הביצוע שלו היה מהיר יותר מזה של הביטלס, כמו שניתן לשמוע, וכלל תזמור לכלי מיתר. בקיצור – הביטלס יהפכו אותו לשלהם.

הביטלס הקליטו את השיר בסשן ההקלטות האחרון של יום ההקלטה היחיד שהוקדש לאלבומם הראשון. השעה היתה שבע וחצי בערב ונשארו להם עוד 6 שירים להקליט. אחרי שניסו להקליט את Hold me Tight במשך 45 דקות ו-13 טייקים בחוסר הצלחה, הבינו שיש להם עוד חצי אלבום להקליט ומעט מאוד זמן. הם עברו להקליט את הקאברים. הם החלו עם הקאבר השני שהוקלט באותו יום (Anna (Go To Him.

בזכות העובדה שבשלב זה השיר היה לחלק קבוע ברפרטואר ההופעות של הלהקה, נדרשו רק 3 טייקים כדי להקליט אותו.

למרות ששם השיר הוא (Anna (Go To Him, לנון, כמו גם אלכסנדר, שרו Go with him.

השיר בוצע חי לחלוטין ולא נדרש לשום תיקון.

כשחברת Vee-Jay, החברה הראשונה שהוציאה את שירי הביטלס בארה”ב (בתקופה שחברת קפיטול סירבה להוציא את אלבומי הלהקה), הוציאה את הסינגל של השיר Ask Me Why,  צידו השני של הסינגל אמור היה לכלול את הביצוע של הביטלס ל”אנה”. החברה חשבה שהביצוע של הביטלס יקסום לקהל אפרו אמריקאי (ארתור אלכסנדר היה זמר אפרו אמריקאי בעצמו). כמות מצומצמת של סינגלים כאלה יוצרו מתוך כוונה לחלקם לדיסק ג’וקיז בתחנות שונות. לבסוף ירדה החברה מהרעיון. לפי ההערכה נשארו מהסינגלים ההם כיום רק 4 עותקים והם נחשבים לסינגלים היקרים ביותר של הביטלס. אחד מהם נמכר בשנת 2012 תמורת 35 אלף דולר.

עטיפת אלבומו האחרון של ארתור אלכסנדר. מאחור, האוטובוס בו נהג.

גורלו של אלכסנדר היה פחות טוב מזה של הביטלס או של התקליטון הנדיר שלהם. למרות שהיה האמן היחיד ששיריו בוצעו גם על ידי הביטלס, גם על ידי האבנים המתגלגלות וגם על ידי דילן, הוא בילה את שנות חייו האחרונות כנהג אוטובוס, לאחר שהקריירה שלו גוועה בשנות ה-70. בשנת 1993 חזר להופיע, לאחר שנראה היה שנוצרה התעניינות מחודשת בקטלוג השירים שלו. הוא אף הוציא אלבום, הראשון מזה 21 שנה, שזכה לתשבוחות הן על ידי המבקרים והן על ידי מוזיקאים כרוברט פלנט, דילן, מקרטני ואלביס קוסטלו. בעקבות האלבום חתם על חוזה הקלטות והעתיד נראה ורוד, אבל במאי אותה שנה סבל מהתקף לב ונפטר. הוא היה בן 53 במותו.

הנה שיר מקסים מאלבומו האחרון.


לסיום, הנה הביצוע המאלף של לנון והביטלס.


14 צפיות0 תגובות
bottom of page