top of page

הביטלס בשבדיה 1963

עודכן: 7 ביוני 2023

ב 23 באוגוסט 1963, יום יציאת הסינגל She Loves You, הביטלס עורכים ראיון עבור הרדיו השבדי שבלונדון. המנחה קלאוס בארלינג, עיתונאי ומפיק שבדי מראיין אותם אחרי הופעה בבורמאות’ האמפשייר.

קלאוס: ומשמאלי, ישנו בחור שנשמע כמו מה…? רינגו: רינגו…זה אני…אתה מכיר אותי…(עושה קולות של תופים). קלאוס: אלו אמורים להיות התופים. רינגו: כן…נו טוב… המנחה: ואחר כך יש לנו את… ג’ורג’: ג’ורג’ הריסון קלאוס: מנגן על… ג’ורג’: גיטרה קלאוס: גיטרה סולו ? ג’ורג’: כן (עושה חיקוי של גיטרה) קלאוס: והבא בתור יש לנו את… ג’ון: (חיקוי של גיטרה), ג’ון. רינגו: לנון ג’ון: רית’מוס… קלאוס: ומימיני… פול: (חיקוי קולות של בס) פול מקרטני. קלאוס: כולכם מליברפול ידועים כ… פול וג’ון: הביטלס. קלאוס: כן, יש לכם כמה להיטים בשבדיה, חשבתם להגיע לשבדיה ? רינגו: היינו רוצים, אבל אנחנו ממש עמוסים בתקופה הזו, אני לא חושב שנגיע לשם מתישהו בשנה הבאה אם בכלל. פול: למעשה אנחנו רוצים להגיע כי שמענו על הבנות בשבדיה… קלאוס: זה פול והוא אמור להיות הילד המתוק במשפחה הזו לא ? פול: אוי שתוק. ג’ון: אבא שלו היה חטיף מארס.

את הראיון המלא תוכלו לשמוע כאן:

בריאן אפשטיין שומע ומבין את הפוטנציאל של האהדה ההולכת וגוברת בשבדיה. הוא ממהר לקבוע מיני טור של 7 הופעות בשבדיה של 8 ימים.למעשה זה יהיה הטור הראשון של הלהקה מחוץ לגבולות בריטניה, להוציא את ההופעות בהמבורג. החשיבות של הטור הזה הוא שניתן לראות בו את ניצני הביטלמניה.בפעם הראשונה התופעות יתגלו מחוץ לגבולות בריטניה, הטור הבא מחוץ לגבולות הממלכה יהיה כבר לפאריז במשך 3 שבועות בתחילת 1964 ומשם היישר לכיבוש ארה”ב.

עם סיום ההקלטות ל With the Beatles, הביטלס משאירים את עבודות המיקס לגאוני האולפן ומגיעים ב 23 באוקטובר 1963 לשדה התעופה בלונדון משם הם טסים לשדה התעופה ארלנדה שממוקם כ 40 ק”מ צפונית משטוקהולם שבשבדיה.

קבוצה של כ 15 מעריצים מחכה להם כשהם נוחתים בשדה התעופה שם. הביטלס חילקו חתימות והצטלמו עם המעריצים שמצידם חילקו להם פרחים מה שהפתיע את הלהקה אבל הם קיבלו אותם ברוח טובה ואף הצטלמו עם הפרחים והמעריצים.

הביטלס מתקבלים בפרחים בשדה התעופה ב 23 לאוקטובר 63.

סרטון קצר משדה התעופה ארלנדה תוכלו לראות כאן:

משם הם נוסעים עם ליווי משטרתי אל מלון קונטיננטל מול תחנת הרכבת המרכזית של שטוקהולם, שם האוהדים חיכו בחוץ, בתקווה לראות את הלהקה.

מסיבת עיתונאים נערכה במלון כמה שעות לאחר הגעתם של הביטלס ולאחר מכן נערכה ארוחת ערב בהשתתפות חלק מהכתבים.

ה 24 באוקטובר, היום השני לביקור נפתח בנסיון שלהם לטייל קצת בשטוקהולם, מה שלא ממש צלח. מאות מעריצים החלו להתגודד ולהקיף אותם.

ביום הזה מקליטים הביטלס הופעה עבור הרדיו השבדי, ההופעה מתרחשת בתיאטרון בשם Karlaplansstudion.

הם מבצעים את I Saw Her Standing There, From Me To You, Money (That’s What I Want), Roll Over Beethoven, You Really Got A Hold On Me, She Loves You and Twist And Shout.

חוסר בסאונד צ’ק ובכבלים בריטים שהביאו איתם הביטלס שלא ממש התאימו לציוד ההגברה וההקלטה השבדי, גרמו לבעיות בהקלטה. הנס ווסטמן טכנאי הסאונד מספר: “לא הייתי מרוצה מההקלטה והתנצלתי בפני הביטלס על הדיסטורשן שהיה בסאונד. אבל הם נראו מאושרים מאוד. איבדתי שליטה על גובה הצליל. המגברים לא הצליחו לעשות זאת כאשר הביטלס החלו לנגן. זו היתה לבל הסאונד הגבוה ביותר שראיתי ובוודאי שגם רמת העיוות הגרועה ביותר ששמעתי מעודי. כששמעתי את התוצאה,יכלתי להבין מדוע הביטלס היו כל כך שמחים. הם כבר החלו בשנת 1963 להשתמש בעיוותי צליל כדי ליצור צליל מיוחד מאוד.”

אם מקשיבים להקלטה, שומעים קודם כל את הביטלס מיומנים מאוד, חדים ומלאי אנרגיה מתפרצת.

ההופעה עבור הרדיו השבדי בתיאטרון Karlaplansstudion

ביום למחרת, ה 25 באוקטובר, ההופעה הראשונה בשבדיה. היא מתרחשת באולם בית ספר בעיירה קארלסטד המרוחקת כ 300 ק”מ משטוקהולם. הביטלס מופיעים מול כ 600 מעריצים.

למחרת ב 26 באוקטובר, חוזרים הביטלס לשטוקהולם על מנת להופיע את הופעתם השנייה בשבדיה, באולם הטניס המלכותי. במהלך ההופעה התחשמלו מעט ג’ון ופול מהציוד . פול סיפר: “זו הרגשה נוראה, הרגשתי כאילו השיניים נושרות לי”.


משם ב 28 באוקטובר ממשיכים הביטלס לעיר בוראס שם הם מבצעים הופעה אחת, הגדולה ביותר בשבדיה – מול כ 2500 מעריצים. לאחר מכן הם חותמים על תקליטים בחנות תקליטים מקומית בשם Waidele שעד מהרה נחסמת עם ערב רב של מעריצים.

ב 29 באוקטובר מתקיימת ההופעה האחרונה בשבדיה ומגיעים לעיר הצפונית אסקילסטונה (נסו להגיד את זה 3 פעמים ברצף). הביטלס מופיעים באותו ערב מול 2000 מעריצים באולם הספורט של העיר.

משתעשעים בחדר ההלבשה

ב 30 באוקטובר לביטלס נשארה עוד התחייבות אחת במיני טור הזה בשבדיה והיא הופעה בתכנית טלויזיה מוזיקלית לנוער בשם Drop In עם מגישת התכנית קרסטי אדאמס ריי. התכנית צולמה בתיאטרון בשטוקהולם שמקרא Arenateatern מול קהל. על הצגת הביטלס הופקד מיודענו קלאוס בארלינג. הביטלס מתחילים חזרות אחה”צ ובשלב מסויים מנגנים גירסה אקוסטית לשיר חדש שכתבו I Want to Hold Your Hand – עליה אמר בארלינג “מיד ידעתי שזה יהיה להיט…”.

עם מעריץ שבדי צעיר בחדר ההלבשה

הביטלס התכוונו לבצע 2 שירים She Loves You ו Twist and Shout. כשהם מסיימים מאיץ בהם קלאוס בארלינג לבצע עוד שיר, הביטלס נעתרים ומבצעים את I Saw Her Standing There.

בסיום השיר מגיעה המגישה קרסטי אדאמס ריי לסגור את התכנית ולעבור לשיר הסיום, אך בארלינג הנלהב לא מוותר וסוחט עוד שיר אחד מהביטלס. הביטלס נעתרים שוב ומבצעים גרסה מאלפת של Long Tall Sally של ליטל ריצ’ארד ופשוט מתפוצצים מול הקהל.

עכשיו סוף סוף אפשר להתחיל בשיר הסיום של התכנית אליו הביטלס מצטרפים בעליצות ושמחה ומשם ממשיכים הביטלס בחזרה למלון קונטיננטל. את הקטע של הביטלס בתכנית תוכלו לראות כאן:

התכנית שודרה רק ב 3 בנובמבר 63. חברת אפל קנתה את הזכויות לקטעי הוידאו של הביטלס בתכנית ולכן יכלה לשלבם באנתולגיה.

בתכנית Drop in עם הזמרת השבדית ליל באבס

משם המשיכו הביטלס למלון קונטיננטל.

ב 31 באוקטובר, היום האחרון לביקור בשבדיה, הביטלס מתראיינים שוב על ידי קלאוס בארלינג לרדיו השבדי, ומספרים על הפרויקטים הבאים שלהם כולל המופע מול המלכה האם ומופע הכריסמס. את הראיון המלא תוכלו לשמוע כאן:

בחזרה לשדה התעופה ארלנדה משם ממריאים הביטלס חזרה ללונדון שם מחכה להם הפתעה.

הביטלס עולים למטוס חזרה ללונדון ב 31 באוקטובר 63

ניל אספינל סיפר: “היו שם כ 10,000 איש בשדה התעופה בלונדון כשחזרנו משבדיה. הקטע פשוט הלך וגדל. זה התחיל בשנת 1963 אבל זה עדיין לא הגיע לשיא.”

האגדה מספרת, ששם בשדה התעופה הית’רו, בריאן אפשטיין נתקל באחד אד סאליבן שמו, והציע לו דיל להופעת הלהקה אצלו בתכנית. האנדרלמוסיה שראה סאליבן בעת ​​שניסה לתפוס את טיסתו לניו-יורק שיחקה תפקיד מרכזי בפלישה הבריטית לארה”ב. שבדיה סללה את הדרך לעולם עבור הביטלס.

הביטלס בהית’רו 31 באוקטובר 63.

38 צפיות0 תגובות
bottom of page