top of page

Sentimental Journey

עודכן: 18 במאי 2023

ב 27 באוקטובר 1969 נכנס רינגו בשערי אולפני אבי רואד על מנת להגשים חלום ולהקליט את אלבום הבכורה שלו. בדיוק כחודש לאחר יציאת האלבום Abbey Road, שיתברר כאחרון שהוקלט על ידי הביטלס, רינגו נכנס להקליט אלבום סולו ראשון בהפקתו של ג’ורג’ מרטין ומתחיל את המסע לקריירת הסולו שלו.

“תהיתי, מה אעשה עם החיים שלי עכשיו אחרי שזה ייגמר?’ גדלתי עם כל השירים האלו, המשפחה שלי היתה שרה את השירים האלה, אמא שלי אבא שלי, הדודים והדודות שלי. הם היו ההשפעות המוזיקליות הראשונות שלי, אז נפגשתי עם ג’ורג’ מרטין ואמרתי, ‘בוא נעשה אלבום כזה של קלאסיקות, וכדי לעשות את זה מעניין יהיו לנו אנשים שונים שיארגנו את הכלים והתזמורת”.

הרעיון היה ליצור אלבום מקלאסיקות עבר שהתנגנו בביתו של רינגו וכדי לייצר אלבום עם צליל מגוון ומעניין, לפנות למוזיקאים מג’אנרים שונים על מנת לייצר סידור כלים שונה עבור כל שיר.

השיר שעליו מתחילים לעבוד נקרא Night And Day להיט משנת 1938 שבוצע על ידי טומי דורסי – טרומבוניסט ג’אז אמריקאי. סידור התזמורת נעשה על ידי צ’יקו אופריל שהיה מלחין ומנצח קובני ועל התזמורת מנצח ג’ורג’ מרטין. העבודה על השיר שכללה את הקלטת הקולות של רינגו הסתיימה באותו היום.


ה 6 בנובמבר, היה היום השני לעבודה על האלבום, הפעם באולפני Wessex Sound שבלונדון, בהם מוקלט השיר Stormy Weather שיר מ 33 שלראשונה בוצע על ידי את’ל ווטרס. השיר נשאר מחוץ לאלבום.

שיר שכן נכנס לאלבום, הוקלט ביום הבא השלישי לעבודות שממשיכות ב אולפני Wessex Sound. מארגן התזמורת היה לא אחר מאשר פול מקרטני בעזרתו האדיבה של ג’ורג’ מרטין – הם כבר עשו זאת יחדיו בהקלטות של The family way ב 66. השיר נקרא Stardust שהולחן ובוצע לראשונה על ידי הואגי קרמייקל, מלחין ופסנתרן אמריקאי, ב 1927. סידור התזמורת יחד עם צלילי תופים עדכניים, וקולו הרענן של רינגו הופכים את השיר למעודכן וטרי.

ביום העבודה הרביעי שנערך ב 14 לנובמבר – הפעם באולפני Trident, מסיימים את העבודה על Stardust וממשיכים לשיר הבא: Dream שהיה להיט של ה Pied Pipers ב 1945. שוב גרסתו של רינגו קלילה יותר ומהירה מהמקור וזה גם בזכותו של מרטין שאירגן הוא עצמו את התזמורת הפעם – ההקלטות לשיר יסתיימו רק בפברואר.

ביום ההקלטות הבא ה 28 בנובמבר, מוקלטת גרסתו של רינגו ל Blue Turning Grey Over You של לואיס ארמסטרונג מ 1930 כשסידור התזמורת מוטל עתה על אוליבר נלסון, נגן ג’אז אמריקאי. ההקלטה תושלם שוב בשלב מאוחר יותר.

ב 1 בדצמבר, רינגו מתראיין לתכנית Line Up, כשהפרק בסדרה מוקדש לו וזאת לקראת שיחרור הסרט The Magic Christian. רינגו הדעתן מתראיין במכונית ועל סירה ששטה לאורך התמזה כשנושאי הראיון כוללים בין היתר את המצב העסקי החדש באפל עם כניסתו של אלן קליין לתפקיד.

“מפני שהיינו שומרים על כולם רק בגלל שהם היו כמו בני זוג או חברים, הם אף פעם לא עשו את העבודה, אבל היינו שומרים אותם … זה כבר לא מגרש משחקים”. רינגו קורא בראיון ללגילזציה של מריחואנה, וטוען שזה לא מסוכן יותר מאלכוהול.

יום למחרת שוב רינגו מצטלם לתכנית טלויזה הפעם כזו שמוקדשת לג’ורג’ מרטין בשם With A Little Help From My Friends. עבור הסרט נעשה מיקס חדש של Octopus’s Garden שבו כמעט ומוקלט השיר מחדש.

הפרמיירה לסרט The Magic Christian מתרחשת ב 11 לדצמבר בלונדון. תקרית נרשמת כאשר ג’ון ויוקו שמוזמנים גם הם לאירוע, נעמדים בתחילתו עטופי שחורים עם שלט שבו נאמר BRITAIN MURDERED HANRATTY כמחאה על תלייתו של הרוצח ג’יימס הנרטי ב 61, שבאותם ימים התעורר חשש כי הוא היה חף מפשע. (בדיקות מעבדה ב 2002 הוכיחו לבסוף שהוא אשם).

יום ההקלטות הבא עבור האלבום נערך ב 14 לינואר 1970 באולפני אולימפיק, בהם מוקלט שיר הנושא Sentimental Journey להיט של דוריס דיי מ 1945. ריצ’ארד פרי, מפיק אמריקאי נקרא לארגן את הכלים. הם ימשיכו לעבוד יחדיו בהמשך הקרייריה של רינגו.

שיר נוסף שמוקלט באותו היום הוא Love Is A Many Splendoured Thing מתוך סרט באותו השם מ 1955. סידור התזמורת נעשה על ידי קווינסי ג’ונס, שוב מוזיקאי אמריקאי. בשיר הזה ישנה הרגשה של המשכיות ל Good Night מהאלבום הלבן ובכלל כשמקשיבים לאלבום אפשר לדמיין את החלק הקטן של רינגו באלבום הלבן מתנפח לממדי אלבום שלם.

ב 26 לינואר טסים רינגו ומורין ללוס אנג’לס וזאת על מנת לקדם את The Magic Christian שם. במהלך ביקורו הוא אף פוגש את אלביס.

ההקלטות של Love Is A Many Splendoured Thing נמשכות ב 3 וב 5 לפברואר, ובמהלכן מגיע אורח – בילי פרסטון הזכור לטוב מפרויקט get back, שמגיע לנגן על האורגן.

ב9 לפברואר רינגו עובד על 2 שירים Whispering Grass של The Ink Spots מ 1940. על אירגון הכלים מופקד רון גדווין, מלחין אנגלי.

השיר השני הוא Have I Told You Lately That I Love You של בינג קרוסבי מ 1945, על סידור הכלים הופקד אלמר ברנשטיין, מלחין ומנצח אמריקאי. ברנשטיין הקליט וניצח על התזמורת בארה”ב ושלח את ההקלטה לאנגליה להשלמת העבודה באותו היום באולפני אבי רואד.

ב 11 לפברואר מוקלט השיר I’m A Fool To Care של לס פול ומרי פורד מ 1954. המארגן של הכלים הפעם הוא קלאוס פורמן, ידידם הותיק של הביטלס מימי המבורג העליזים. גם בילי פרסטון חוזר לנגן כאן.

למחרת ה 12 בפברואר 1970, ממשיך רינגו את העבודה על שיר נוסף: Let The Rest Of The World Go By, שיר שנכתב ב 1919 ובוצע על ידי דיק היימס ב 1944. הכלים מאורגנים על ידי לס ריד, מוזיקאי אנגלי שגם מנצח על התזמורת.

ב 18 בפברואר 70, מגיעים רינגו וג’ורג’ הריסון לאולפן באבי רואד כדי לעבוד על שיר חדש שנקרא You Gotta Pay Your Dues שכתב הריסון עם מעט עזרה של רינגו (תלוי את מי שואלים). בהקלטה של השיר שבעתיד יקרא It Don’t Come Easy מנגנים, הריסון בגיטרה אקוסטית, קלאוס פורמן בבס, רינגו בתופים וסטפן סטילס בפסנתר. בעמדת המפיק ג’ורג’ מרטין. השיר שהושלם במרץ באותה שנה ייצא לאור כסינגל רק כשנה לאחר מכן.

ב 25 לפברואר מגיע רינגו לאולפני De Lane Lea שבסוהו לונדון וזאת מכיוון שאולפני אבי רואד תפוסים, בין היתר על ידי מקרטני שמסיים את העבודה שהתחיל בביתו על אלבום הבכורה שלו.

רינגו מקליט את You Always Hurt The One You Love, שיר של The Mills Brothers מ 1944, כשעל אירגון הכלים מופקד ג’וני דנקוורת’, מלחין ג’אז אנגלי.

ב 5 למרץ מוקלט Bye Bye Blackbird שיר של אדי קנטור מ 1926 באולפני Morgan Studios. מוריס גיב מהבי ג’יז הוא זה שמארגן את הכלים.

מקרטני גם כן הקליט את השיר עבור אלבום הקאברים שלו Kisses On The Bottom מ 2012.

ב 15 למרץ מצולם סרטון פרומו בלונדון עבור שיר הנושא של האלבום בבימויו של ניל אספינל.

את התוצאה אפשר לראות כאן

ב 27 במרץ 1970, יוצא לאור אלבום הבכורה של רינגו סטאר ולמעשה זהו אלבום הסולו הראשון של שירים שהוציא חבר ביטלס כלשהו. האלבום נקרא Sentimental Journey ועל עטיפתו אפשר לראות פאב ליברפולי בשם The Empress שהיה קרוב מאוד לבית בו נולד רינגו. בחלונות הפאב מוצבים תמונות של קרובי משפחה של רינגו שלהם בעצם מוקדש האלבום.

האלבום נבלע ברצף האירועים המטורף שייצרה להקת האם וקריירות הסולו הבוערות של שאר חברי הלהקה.

מבקר אחד אף הגדיל וכתב על האלבום: For over-fifties and Ringomaniacs – או בתרגום מהיר – “אלבום לגילאי יותר מ 50 ומעריצי רינגו”.

bottom of page