top of page

Savoy Truffle

עודכן: 31 באוק׳ 2022

השיר Savoy Truffle, שכתב ג’ורג’ הריסון, הוא אחד השירים האהובים עליי ביותר באלבום הלבן הכפול. שיר עמוס אנרגיות עם סאונד דחוס, גיטרה מעולה וכלי נשיפה אגרסיבים. חבל שאין לביטלס עוד שירים כאלה. מצד שני יש את אובלדי אובלדה, שכנראה הזמן הרב (יש שאומרים 42 שעות) שפול הכריח אותם להשקיע בהקלטתו השאיר חותם, כי ג’ורג’ היקר מאזכר אותו בשיר זה בחצי חיוך.

זה בכלל שיר מחויך. ג’ורג’ הרציני משתעשע לו עם כאבי השיניים של חברו אריק קלפטון, כי אין כמו לצחוק על כאבם של חברים. פלא שקלפטון החליט להחזיר לו בכך שגנב את אשתו?

לפי דברים שסיפר ג’ורג’ בראיונות ולאחר מכן בספרו האוטוביוגרפי I me mine, אריק קלפטון רחש חיבה מוגזמת לשוקולד וממתקים. תחביב זה גרם לכך שהשיניים שלו היו במצב גרוע מאוד. רופא השיניים אליו הלך איים כי אם לא יפסיק לאכול שוקולד הוא יאלץ לעקור את כל שיניו.

יום אחד הגיע קלפטון לביתו של ג’ורג’ ועל השולחן נחה לה קופסת שוקולד של חברת Good News. בעוד שקלפטון נאבק ברצונו לאכול את השוקולדים, הריסון המשועשע לקח את העטיפה והחל לבנות את השיר משמות השוקולד הכתובים עליו ושם החברה עצמה –

Creme tangerine and Montelimar A ginger sling with a pineapple heart Coffee dessert, yes, you know it’s good news

וכאן הוא כבר ממש צוחק על מצב השיניים הרקובות של קלפטון ועל איום הרופא שיאלצו לעקור לו את כולם –

But you’ll have to have them all pulled out After the Savoy truffle

דרק טיילור

כדי להשלים את השיר המציא הריסון שני דברי מתיקה משלו, ועדיין היתה לו שורה חסרה. הוא פנה לעזרתו של דרק טיילור, איש יחסי הציבור של אפל. טיילור נזכר בסרט שחברו הטוב אלן פאריסר היה שותף לעשייתו. שם הסרט היה “You Are What You Eat” והוא דיבר על כך שלא טוב לאכול בשר, כי הגוף שלך מתמלא באדרנלין של חיות מפוחדות.

בכל מקרה, טיילור שיחק קצת עם כותרת הסרט כדי להתאים אותה ללחן ומה שיצא הוא You know that what you eat you are, ובא לציון גואל. השיר היה מוכן.

בהקלטת השיר השתתפו רק 3 מחברי הביטלס. ג’ון היה כנראה בדיוק עסוק בארבעת התאריכים האלה בחפיפת שערו.

את השיר התחילו להקליט שלושת החברים באולפני טרידנט ב-3 באוקטובר 1968 בהרכב הבסיסי שלהם – ג’ורג’ על הגיטרה, פול על הבס ורינגו בתופים. הם החלו בחזרות רבות שהשתלמו, כי השיר לבסוף הוקלט בטייק אחד. יומיים מאוחר יותר חזר לשם ג’ורג’ להקליט שירה.

כשחזרו לאולפני אבי רואד עם ההקלטות מאולפני טרידנט, ג’ף אמריק החל להקים מהומה. הוא מספר בספרו הנהדר Here There and Everywhere: “כל ההקלטות שנעשו באולפני טרידנט נשמעו לי מוזר בגלל מה שאני חשדתי שהוא תקלה טכנית. הייתי מאוד קולני בהשמעת דעותי, ולבסוף הדברים הגיעו לאנשים בטרידנט שביקשו ממני להגיע לדבר איתם. הם הבהירו לי שבעתיד הם מעדיפים שאני אשמור את הדעות שלי לעצמי”.

קן סקוט וג’ורג’

קן סקוט עזב את EMI זמן קצר לאחר מכן והחל לעבוד בטרידנט. “דבר ראשון שהוא עשה כשהגיע”, כתב אמריק, “היה לטפל בבעיות הטכניות של האולפן ומאותה נקודה והלאה ההקלטות משם נשמעו טוב”.

שירים כמו “היי ג’וד”, “פרודנס היקרה” ו”מרתה יקירתי”, שהוקלטו גם הם בטרידנט, עברו תיקונים כדי שהסאונד שלהם ישתווה לסטנדרטים הגבוהים של EMI. “סאבוי טראפל” הוא שיר של ג’ורג’, אז כנראה שהשקעת זמן בתיקוני סאונד עבורו נראו מיותרים. בכל זאת, זה רק שיר של ג’ורג’. זו הסיבה שהסאונד שלו מרגיש כל כך דחוס. לדעתי – השיר רק הרוויח מזה. הוא נשמע נהדר.

ב-11 באוקטובר התכנסו באבי רואד 6 נגני סקסופון (2 בריטון ו-4 טנור, אם חשוב לכם לדעת) כדי להקליט את העיבוד היפה שכתב להם כריס תומס.

הטכנאי קן סקוט (שכמו שאתם מבינים עדיין לא עזב את EMI, ושלאחר מכן יהפוך למפיק שיפיק בין היתר לדייויד בואי את האלבומים “האנקי דורי”, “זיגי סטארדאסט”‘, “אלדין סיין” ו”פין אפס”) היה מרוצה מאוד מאיכות ההקלטה הנהדרת שהצליח להשיג. הסאונד הזה לא נשאר כך זמן רב, שכן ג’ורג’ ביקש ממנו להפוך אותו למלוכלך על ידי הוספת דיסטורשן שיגרום להם להישמע כיחידה אחת בלתי ניתנת להבחנה. כשהמוזיקאים נכנסו לחדר הבקרה כדי להקשיב לפלייבק ג’ורג’ אמר להם: “לפני שאתם מקשיבים אני חייב להתנצל על מה שעשיתי לסאונד הנפלא שלכם. בבקשה סלחו לי – אבל ככה אני רוצה את זה”.

שלושה ימים לאחר מכן ג’ורג’ הוסיף גיטרה נוספת. רינגו בילה עם משפחתו בסרדיניה, כך שמישהו, לא ברור מי, הוסיף טמבורין ובונגוס (שלא נשמע במיקס) וכריס תומס הוסיף אורגן.

אין מה לומר, יצא להם מוצלח מאוד. כשהם רוצים הם יכולים.


והיום בפינת מסתורי הביטלס – מי העלים את הגיטרה האקוסטית – אם תאזינו טוב, תשמעו ב 00:36 גיטרה אקוסטית שנכנסת למיקס. היא נעלמת לאחר כמה שניות ולא חוזרת. האם היא נשבתה? האם צלצלו אליה מהבית שתבוא מהר כי אחיה שבר את השן וצריך לקחת אותו לרופא השיניים ואין מי שישאר עם אחותה התינוקת? האם תכננו שהיא תופיע למספר שניות בלבד? ואם כן למה? לאלוהי הביטלס הפתרונים.

ולמי שמוכרח לטעום סאבוי טראפל – לחצו כאן למתכון. רופא שיניים תוכלו למצוא בקופת החולים הקרובה למקום מגורכם.

בזמן שאתם מכינים את הממתק, אתם מוזמנים להאזין לביצוע הנפלא של אלה פיצג’רלד לשיר.


30 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Hey Bulldog

bottom of page