top of page

Hold Me Tight

עודכן: 9 באפר׳ 2023

כשהביטלס הקליטו את אלבום הבכורה שלהם ביום העמוס ב 11 בפברואר 1963, הם הקליטו שיר נוסף. שיר שנקרא Hold Me Tight שעליו הם עמלו בלא פחות מ 13 טייקים. השיר הזה היה אמור לראות אור האלבום הבכורה, אבל הוא מסיבה כלשהי הביטלס וג’ורג’ מרטין העדיפו להתעלם מההקלטה ואולי אפילו להשמיד אותה.

מקרטני סיפר על השיר הזה: “כשהתחלנו זו הייתה תקופה של סינגלים ותמיד ניסינו לכתוב סינגלים. Hold Me Tight נכשל בניסיון להיות סינגל והפך להיות פילר באלבום שהיה מקובל על כולנו“.

את Hold Me Tight כתב מקרטני בתקופה שלאחר סשן ההקלטות השלישי של הביטלס ב EMI ב 1962, סשן שהיה גם השני שלהם עם רינגו. זה היה מעין שיר ניסוי או שיר עבודה שבו התאמן מקרטני על כתיבת להיט בסגנון הרכבי הבנות מאמריקה. מה לביטלס ולהרכבי בנות מאמריקה?

עצם היותה של ליברפול עיר נמל, יצרה מצב שהתנקזו אליה תקליטונים מכל העולם שהגיעו לחנויות התקליטים במדינה. חברי הביטלס הסקרנים שלא בחלו בסגנונות מוסיקלים חיפשו את הקול הייחודי שלהם והחלו לבצע קאברים לשירים הללו גם על הבמות. הם ביצעו שירים מז’אנרים שונים שלא בהכרח התכתבו עם הרוקנרול וכשהם החלו לעבוד עם בריאן אפשטיין, הם נהגו להגיע לחנות התקליטים שלו ולמצוא סינגלים נסתרים שאפשר יהיה לבצע על הבמה בפרשנות שלהם. בין היתר הביטלס חיבבו מאוד את הרכבי הבנות. המארבלטס, הקוקיז ועוד הרכבי בנות שהיה להם את הסאונד ה’מואטוני’ ומאוד הצליחו בתקופה הזו. ה’שירלז’ שהיו הרכב מניו ג’רזי היה הבולט שבהם. ההרכב בו היו חברות שירלי אוונז, דוריס קוליי, אדי האריס ובברלי לי השפיע בתחילה על הכתיבה של לנון ומקרטני. כמו למשל השיר הזה שנקרא Soldier Boy שאת ההשפעה שלו אפשר לשמוע ב P.S I Love You.

הסברה היא שמקרטני כתב לבדו את השיר, אבל מאוד יכול להיות שבאותה תקופה הוא נכתב באחד מסשני הכתיבה המשותפת שלהם בביתו של מקרטני שבו הם חיברו לא מעט שירים. לנון מצדו ממש התנער מהשיר הזה בראיונות ואמר: ” זה היה של פול מעולם לא התעניינתי בו“.

כאמור הניסיון הראשון להקליט את Hold Me Tight היה ב 11 בפברואר 1963: הביטלס התכנסו באולפני EMI כדי להקליט את רוב שירי אלבום הבכורה שלהם.

בשעה 18:00 בערב הם עשו הפסקה לארוחה ובשעה 19:30 הם אחרי מנוחה הם חזרו לעבוד. השיר הראשון שהם עבדו עליו היה Hold Me Tight. הם הקליטו 13 טייקים לשיר שזה יפה מאוד עבור שיר שלא הולכים להשתמש בו והשעון דופק, אבל כאמור הוא נזנח בצד וההקלטה נעלמה. בסוף היום הם לא ממש נזקקו לו מכיוון שהיו להם את 14 השירים עבור אלבום.

ב 12 בספטמבר 1963, הביטלס היו בעיצומם של ההקלטות עבור אלבומם השני with the beatles ומסיבה לא ברורה, עלה שוב השיר הזה. את יום ההקלטה הזה הם החלו עם הקלטה של מסר לרדיו האוסטרלי כדי לקדם את הביקור הקרוב שלהם שם ואז העבודה הותחלה מחדש על Hold Me Tight.

את עבודת ה’רימייק’ הם החלו בספירה מטייק 20 ותוך עשרה טייקים הייתה להם גרסה טובה.

בטייק 20 פול אומר לרינגו: “תעשה את זה כמו בשיר Running Bear עם הסנייר או משהו כזה”. ב Running Bear התכוון מקרטני לשיר באותו השם בביצוע ג’וני פרסטון.

התוצאה הסופית של השיר במיקס הורכבה מעריכה של טייק 26 יחד עם טייק 29 שעליהם הוקלטו אוברדבים של מחיאות כפיים. במוצר המוגמר אפשר את הזיקה לאותה אנרגיה של ‘הרכב הבנות’ או שיר שירלזי, אבל מצד שני אפשר לשמוע גם את הדיסנונס עם הרוקנרול בריף הגיטרה. את התוצאה השמחה והעליזה אפשר אולי גם לשייך להאצת ההקלטה במיקס הסופי.

באותו היום, ליווה הצלם נורמן פרקינסון את הביטלס ולאחר שהסתיים סשן ההקלטות, הוא ליווה אותם למלון ‘פרזידנט’ ושם פצח בעוד סשן צילומים של חצי שעה. הנה כמה מהתמונות שלו מאותו היום.

השירה של מקרטני שלפעמים נשמע שקצת מזייף, מתכתבת עם זו של קרל פרקינס בקטע Sure to Fall שהביטלס אהבו, מה ששוב מוכיח ומבליט את השילוב הזה בין גישת הרכבי הבנות לבין הרוקנרול.

מיקס שני נעשה ב 23 באוקטובר על ידי ג’ורג’ מרטין ונורמן סמית’ עבור האלבום Meet the Beatles של חברת קפיטול האמריקאית.

הקטע Hold Me Tight כאמור שובץ באלבומם השני והנהדר של הביטלס שהביא את אמריקה לבריטניה ומיד אחריו שובץ קאבר בביצוע יפה של הביטלס ל You Really Got a Hold on Me של סמוקי רובינסון והמירקלז שמשתמש בפועל ‘הולד’ כמשהו אחר. את הרכות של Hold Me Tight מחליפה שליטה שהיא גישה אחרת ליחסי אהבה.

באלבום Red Rose Speedway שהיה האלבום השני של ווינגז, חזר מקרטני לצירוף הזה Hold Me Tight וכתב שיר חדש באותו השם. השיר היה פיסה קטנה של שיר לא גמור שמקרטני בחר לחבר אותה יחד עם עוד פיסות לא גמורות למחרוזת שתסגור את האלבום. התוצאה רחוקה שנות אור מהאלבום אבי רואד, בו נעשה שימוש באותה השיטה. הנה המחורזת כולה מתוך האלבום Red Rose Speedway:

את הפוסט אסגור בקטע מתוך הסרט הנהדר Across the Universe, סרט מיוזיקל עלילתי שמביא עיבוד וביצוע של הרכב בנות כמו שהתכוון אליו מקרטני. האמת? זה יפה.


bottom of page