top of page

בריאן אפשטיין פוגש את הביטלס

עודכן: 19 במרץ 2023

בריאן סמואל אפשטיין – האמרגן והמנהל של הביטלס מתחילת 62 ועד סופו הטראגי באוגוסט 1967. איך הצטלבו דרכם של הביטלס ואפשטיין ומה הוביל לחתימת חוזה הניהול בינהם? בריאן נולד ב 1934 בליברפול כבכור להארי ומלכה (‘קוויני’ בתרגום מעברית) אפשטיין. כנער הועבר ע”י הוריו בין פנימיות שונות. בגיל 16 הבהיר לאביו שהוא מעוניין להיות מעצב שמלות. אביו התנגד בכל תוקף והציב אותו באחת מחנויות הרהיטים המשפחתית.


בריאן כנער צעיר

ב 1952 גוייס אפשטיין לצבא שם על פי הביוגרפיה שלו “Cellarful of Noise” שפורסמה ב 1964, הוא סיפר שנתפס מתחזה לקצין. מה שלא סופר הוא שהוא נעצר ע”י המשטרה הצבאית וחמק ממשפט צבאי עקב רצונו לראות פסיכיאטר. זהו הפסיכיאטר שחשף לראשונה את הנטיות ההומסקסואליות שלו. ב 1954 חזר לליברפול לנהל חנות אחרת של המשפחה והתגלה כאיש מכירות מצליח. בשלב מסויים הצליח לשכנע את הוריו לתת לו ללמוד באקדמיה המלכותית לאמנויות הדרמה, אך הוא נשר אחרי 3 סמסטרים.


Cellarful of Noise

הוא חזר לעבוד אצל הוריו ומונה למנהל NEMS, חנות מוזיקה שהמשפחה רכשה – והוא רק בן 21. כשאביו פתח סניף נוסף של NEMS בליברפול, בריאן מונה להיות מנהל קומת הקרקע של החנות ואף הרחיב את הפעילות למכירת תקליטים. מחלקת התקליטים הייתה הצלחה מסחררת, והחנות הפכה לאחת המצליחות בצפון אנגליה ובריאן קיבל את הניהול של סניף נוסף. בריאן הכניס נישה נוספת של מגזיני מוזיקה לחנויות ובניהם גם ה Mersey Beat של ביל הארי. בריאן שאף לכתוב טור מוזיקלי ו ב1961 הצליח לשכנע את ביל הארי לכתוב עבור ה Mersey Beat – שם התוודע לראשונה לביטלס שהוצגו על עטיפת הגליון השני. לטענתו הסקרנות שלו גברה כאשר נער בן 18 בשם ריימונד ג ‘ונס נכנס לחנות וביקש את My Bonnie, הסינגל שהוציאו הביטלס יחד עם טוני שרידן בהמבורג. החנות שבריאן ניהל הייתה מרחק הליכה ממועדון הקאברן, וב 9 בנובמבר 1961 החליט בריאן בן ה 27 ללכת ולראות את מופע הצהריים של הביטלס יחד עם עוזרו בחנות אליסטר טיילור. בתחילת ההופעה הכריז הדי.ג’י “יש לנו היום מישהו מפורסם בקהל, מר בריאן אפשטיין, הבעלים של NEMS”.


חנות NEMS בליברפול

לאחר המופע הם נכנסו לחדר ההלבשה כדי לפגוש את הלהקה. בריאן בירך אותם על ההופעה וג’ורג’ הריסון הסרקסטי שאל “ומה מביא אותך לכאן מר אפשטיין?“, אפשטיין ענה “רק קפצנו להגיד שלום, נהניתי מההופעה שלכם“. אליסטר טיילור העוזר לא יצא מגדרו ממה שהוא ראה על הבמה ובחדר ההלבשה, אך בריאן רק חייך ואמר “הם היו מעולים, אתה חושב שאני צריך לנהל אותם? בריאן סיפר בספרו: “הוקסמתי מיידית על ידי המוזיקה, הקצב וחוש ההומור שלהם על הבמה, ואח”כ מאחורי הקלעים הוקסמתי שוב על ידי הקסם האישי שלהם ושם בעצם הכל התחיל”.

הביטלס הופיעו בקאברן במשך שלושת השבועות הבאים ובריאן הקפיד להגיע להופעות. בשלב הבא בריאן יצר קשר עם המנהל לשעבר של הביטלס אלן ווליאמס כדי לוודא שלווליאמס אין יותר קשרים עסקיים איתם. ווליאמס מצידו יעץ לאפשטיין “לא לגעת בלהקה הזו במקל“, זאת בעקבות סכסוך על אחוזים בינו לבין הלהקה.

בפגישה שנערכה בחנות ב 3 לדצמבר 1961, בריאן הציע ללהקה להיות המנהל שלהם. לנון, הריסון ופיט בסט הגיעו באיחור לפגישה ומקרטני לא טרח כלל להגיע בזמן. הריסון תירץ זאת “הוא רק התעורר והוא מתרחץ..“. בריאן התרגז על חוסר הרצינות והריסון השנון ניסה להרגיע “הוא יאחר, אבל הוא יהיה נקי מאוד…“. לאחר מספר פגישות הוסכם לחתום עם בריאן על הסכם ניהול. מקרטני, הריסון ובסט שהיו מתחת לגיל 21 נזקקו לחתימת הוריהם על החוזה. אביו של מקרטני ג’יימס הזהיר את בנו להיזהר בענייני כספים עם יהודי והדודה מימי גם כן התנגדה נחרצות. החוזה שנחתם 24 לינואר 1962 היה לחמש שנים ונתן לבריאן 10-15 אחוז מהכנסות הלהקה. באוקטובר 1962 נחתם חוזה חדש כבר עם רינגו סטאר, שנתן לבריאן עד 25 אחוז מההכנסות בתלוי בתרומתו להגדיל את רווחי הלהקה.


בריאן במועדון הקאברן

בריאן הקים חברת ניהול בשם NEMS Enterprises והרגיע את הוריו שהעיסוק בניהול להקות יהווה רק משרה חלקית ולא יפריע לניהול העסק המשפחתי. עם ה’משרה החלקית’ הזו לקח בריאן את הביטלס לגג העולם.

29 צפיות0 תגובות
bottom of page