top of page

Don’t Pass Me By

עודכן: 31 באוק׳ 2022

מה לדעתכם השיר המוקדם ביותר שנכתב או לפחות החל להכתב וזכה להכלל באלבום הלבן ? רמז. זה לא שיר של ג’ון. זה לא שיר של פול. זה לא שיר של ג’ורג’. השיר Don’t Pass Me By של רינגו החל להיכתב עוד ב 1962 ברחוב אדמירל גרוב 10 בליברפול, בית הוריו של מתופף הביטלס. למעשה זהו השיר הראשון שרינגו כתב אי פעם. רינגו הצעיר חובב המערבונים ומוסיקת הווסטרן, שאב השראה מאלבום קאנטרי בשם Midnight Jamboree שיצא שנתיים קודם לכן, של זמר הקאנטרי ארנסט טאב. באלבום מופיע שיר בשם Pass Me By (If You’re Only Passing Through) אבל הוא לא מושר על ידי ארנסט טאב אלא על ידי לינדה פלאנגן, אחת מהאורחות שמשתתפות באלבום. תוכלו לשמוע את הביצוע שלה כאן:


לינדה שרה על האהוב לשעבר וקוראת לו לא לעצור לרגע אפילו לא כדי לומר לה שלום על מנת שלא ישבור שוב את ליבה: don’t you stop and make me cry.

רינגו למעשה הופך את המשמעות בשיר וקורא לאהובה שלא לחלוף על פניו: Don’t pass me by, don’t make me cry, don’t make me blue. למעשה האלבום היה של חברו הטוב של רינגו רוי טאפורד, שניהם חברים בלהקת הסקיפל The Eddie Clayton Skiffle Group (רינגו כמתופף ורוי כנגן בס תיבת התה), שלמד לנגן ולשיר את השיר וביצע אותו במסיבה שנערכה בביתו של רינגו – השיר שבה את ליבו של רינגו שלנו.

רינגו ב The Eddie Clayton Skiffle Group

תמונה פחות ברורה מאותה להקה ובצד שמאל תוכלו לראות גם את חברו הטוב של רינגו רוי טאפורד.

רינגו ופול עם הוריו של רינגו בחצר הבית שלהם בליברפול.

“כתבתי אותו כשהייתי בבית. ניגנתי רק שלושה אקורדים על הגיטרה ושלושה על הפסנתר – סתם שיחקתי על הפסנתר ואז הגיעה המנגינה וכמה מילים…”.

ב 14 ביולי 1964 ,הביטלס מתראיינים עבור ה BBC לתכנית Top Gear ורינגו נשאל על ידי בריאן מת’יו על כתיבת השירים שלו. מת’יו: רינגו מה לגבי כתיבת השירים שלך ? איך זה מתקדם ? רינגו: כתבתי אחד טוב אבל אף אחד לא רוצה להקליט אותו – כן פול! הבטחת! פול: כתבתי אחד כדי שאתה תשיר… רינגו: אני לא רוצה לשיר אותו. תשיר אותו אתה. פול: מתחיל לשיר מתוך don’t pass me by מת’יו: הוא ממש הדילן תומס של ליברפול נכון ?

הנה הקטע להאזנה:


ביוני 1968, תחילת העבודה על האלבום הלבן, רינגו המאושר מקבל סוף סוף את ההזדמנות להקליט את השיר שהחל בכתיבתו 6 שנים לפני כן. זה לא שלנון ומקרטני היו כל כך נדיבים פתאום (יכול להיות שכן), אלא שהקונספט של אלבום כפול החל דורש שירים וכל שיר שהיה בארסנל השירים נבחן.

רינגו באולפן יום לפני תחילת העבודה על השיר שלו – ה 4 ביוני 1968

העבודה על האלבום הלבן מתחילה רשמית ב 30 במאי יום לאחר שסיימו להקליט את הדמואים בביתו של ג’ורג’ – לשיר של רינגו אגב אין דמו. הם מתחילים לעבוד על Revolution 1 וב 5 ביוני הם מתחילים לעבוד על Don’t Pass Me By ולמעשה זהו השיר השני שמוקלט לאלבום הלבן ולא ממש ברור מה הייתה הדחיפות להקליט שיר של רינגו. ובכן אני לא היחיד שמעלה את השאלה, גם צוות ההפקה לא ממש הצליח להבין. כך כתב ג’ף אמריק בספרו Here, There And Everywhere:

“הסשנים לאלבום הלבן היו מלאי הפתעות עבורי. בדרך כלל, אלבום חדש של הביטלס יתחיל בהקלטה של אחד משיריו של ג’ון, וזה לא היה יוצא מן הכלל גם הפעם. אבל השיר השני היה תמיד אחד של פול – אחרי הכל, הם היו כותבי השירים העיקריים בלהקה. לרינגו יוקצה שיר אחד באלבום, וזה נעשה בדרך כלל קרוב לסוף … אבל הפעם הם החליטו לעשות את השיר של רינגו מיד … ועוד יותר מכך, זה היה בעצם שיר שהוא בעצמו כתב”.

ההשערה היא שג’ון ופול רצו להעלות לרינגו את המורל הירוד, מה שאנחנו כבר יודעים שלא ממש יעזור כשרינגו יחליט לנטוש באמצע הקלטות האלבום הלבן ל 10 ימים . למרות שהיה לשירו של רינגו כבר שם, מסיבה לא ברורה ביום העבודה הזה הוא תויג כ (Ringo’s Tune (Untitled. העבודה החלה כשלמעשה פול הוא היחיד שעובד עם רינגו על השיר. הוא מלווה את רינגו שרק מצופף באותו היום בפסנתר ושניהם מקליטים דרך מגבר הלזלי כדי לקבל את הצליל המהדהד. בטייק השלישי נשמע רינגו כשהוא אומר לג’ורג’ מרטין: “אני חושב שיש לנו כאן משהו ג’ורג’ “.
ואכן עם טייק 3 ממשיכים. פול מקליט טרק נוסף של פסנתר ורינגו מוסיף פעמונים. לאחר מכן מוכפלים התופים. למחרת היום, ממשיכה העבודה כשהפעם מקליט רינגו את קולו ופול מוסיף בס. את התוצאה של היום הזה תוכלו לשמוע בפרויקט האנתולוגיה ותיווכחו שהטייק הזה קצר יותר מאשר הגרסה שהגיעה לאלבום וזאת מכיוון שהפזמון חוזר רק פעמיים ולא שלוש. ביום הזה השיר מתויג בשם המוזר This Is Some Friendly.


באותו הזמן באולפני אבי רואד מתראיין לנון עבור רדיו לונדון ובמהלך ראיון הזוי ומפורע הוא גם מספר על תהליך ההקלטה של האלבום ועל כך שיש להם רק 2 שירים לא גמורים ואחד מהם של רינגו.


השיר מאופסן בצד והביטלס ממשיכים להקליט את האלבום הלבן.

ב 12 ביולי, מגיע לאולפן הכנר ג’ק פאלון על מנת להקליט את קטע הכינור שהוגים פול וג’ורג’ מרטין על מנת לתת לשיר קצת וייב ווסטרני. למעשה הקטע שהקליט פאלון היה ארוך יותר מהשיר ולמרות זאת הוחלט להשאיר את הקטע שזלג החוצה. לאחר מכן מקליט מקרטני עוד טרק של בס ורינגו מוסיף טרק פסנתר משל עצמו. ב 22 ביולי, יום העבודה האחרון על השיר, מגיעה לאולפן תזמורת גדולה על מנת להקליט את קטע התזמור עבור Good Night שכתב ג’ון והושר על ידי רינגו. ביום הזה מקליט מקרטני את קטע הפתיחה המוכר של Don’t Pass Me By על הפסנתר שעבר דרך מגבר הלזלי המהדהד – לוקח לו 4 ניסיונות תמימים כדי לפגוע במטרה.

עם התזמורת ב 22 ביולי – יום העבודה האחרון על שירו של רינגו

לג’ורג’ מרטין יש רעיון אחר כיצד לפתוח את Don’t Pass Me By של רינגו. הוא מנצל את נוכחות התזמורת ומקליט עוד קטע קצרצר שנקרא A Beginning שנכתב ואורגן על ידו ומזכיר קצת את הקטעים שיצאו בפסקול הסרט צוללת צהובה. לבסוף הוחלט שלא לעשות שימוש בקטע הזה וכשעבד על פרויקט האנתולוגיה, שיבץ אותו ג’ורג’ מרטין כקטע הפתיחה לחלקה השלישי אותו תוכלו לשמוע כאן.


האם ישנה דרך טובה יותר לסגור את הפוסט הזה מביצוע של רינגו לשיר כאן בישראל השנה ביוני ? לא חושב.


23 צפיות0 תגובות
bottom of page