top of page

Do You Want to Know a Secret

עודכן: 31 באוק׳ 2022

שיר ערש לג’וליאן בשם הכי פשוט וקולע Good Night, כתב מיסטר ג’ון לנון באדיבות השמורה לבחורים קשוחים מליברפול ונתן אותו לרינגו לביצוע כדי לשמור על אותו פאסון קשוח. שיר הערש הזה מכיל בו אלמנטים שמזכירים מעט את עולם הפנטזיה והאגדות, מין משהו שלקוח מסרט דיסני ישן בו קולות הרקע כאילו ומושרים על ידי פיות. ניצנים לשיר הזה מתגלים כבר באלבום הראשון של הביטלס, בשיר Do You Want To Know A Secret, שם כתב לנון שיר רק שהפעם בהשראה ישירה מסרט של דיסני.

“אימא שלי הייתה קומיקאית טובה וזמרת. היא נהגה לשיר את השיר הקטן הזה כשהייתי בן שנה או שנתיים, אז היא עדיין גרה יחד איתי. המנגינה הייתה מסרט של דיסני: (לנון שר) ‘אתה רוצה לדעת סוד? מבטיח לא לספר? אתה עומד ליד באר משאלות’. זה נשאר לי בראש, כתבתי את השיר ונתתי לג’ורג’ לשיר אותו. חשבתי שזה יהיה טוב בשבילו, כי היו שם רק 3 תווים והוא לא היה הזמר הכי טוב בעולם”.

הסרט עליו מדבר לנון הוא “שלגייה ושבעת הגמדים” מ 1937 שהיה חדש יחסית עת פיזמה לה ג’וליה אמו של ג’ון את השיר שנקרא I’m Wishing. בתחילתו אומרת שלגיה ליונים על גדות הבאר, “רוצים לדעת סוד? מבטיחים לא לגלות?” ואז פוצחת בשיר. מה שמדהים אותי הוא שלנון כתב את השיר היפה שלו רק על בסיס 2 המשפטים שמהווים רק את ההקדמה לשיר. הנה הקטע מהסרט:


את השיר כותב ג’ון אי שם ברבעון האחרון של 1962, כשהתגורר יחד עם סינתיה אותה נשא לאישה ב 23 באוגוסט. השניים התגוררו בדירתו של בריאן אפשטיין ברחוב פוקנר 36 שבליברפול ששימשה למפגשיו הסודיים של בריאן – שם גם נכתב השיר. עבור הבתים שכותב ג’ון לשיר שלו, הוא השאיל את המנגינה היורדת מהבתים של שיר שמבצעת להקת הדוואופ האמריקאית The Stereos שנקרא I Really Love You (למקרטני יש שיר באותו השם באלבום Flaming Pie אבל לא נראה שיש קשר כלשהו בניהם). מקרטני שכבר כתב קטע יורד שכזה עבור האדפטציה של הלהקה ל Till There Was You שכה אהב, לא מתקשה לעזור במשימה גם הפעם.


התשובה האם נכתב השיר במיוחד עבור ג’ורג’ לא חד משמעית. תלוי את מי שואלים. לנון הבהיר: “זה לא היה עבורו [ג’ורג’], אבל ברגע שכתבתי את זה חשבתי,’ הוא יכול לעשות את זה’ “. אם שואלים את מקרטני שבספרו האוטוביוגרפי Many years from now סיפר שהוא תרם 50 אחוז לכתיבתו, הוא התעקש שג’ורג’ היה מטרת כתיבת השיר. אתם מבינים שזה לא ממש משנה.

ג’ורג’ הריסון והחבורה בהמבורג, דצמבר 1962

בסוף 1962, הביטלס בסיבוב האחרון שלהם בהמבורג ושם מוצא לנון זמן להקליט גרסת דמו של השיר ככל הנראה עבור אמן אחר שניהל בריאן אפשטיין – בילי ג’יי קרמר יחד עם להקת ליווי שלו הדקוטות שהתעניין בהקלטת גרסה משלו. את הדמו מטעמים אקוסטיים, הוא מקליט בשירותים של המועדון.

במהלך יום ההקלטות המרתוני שעורכים הביטלס באולפני EMI ב 11 בפברואר 1963, ובו מוקלט החלק הארי של אלבום הבכורה שלהם, מוקלט גם השיר הזה. 6 טייקים נדרשו על מנת להנציח את השיר על סליל ההקלטה. צריך לזכור שהלהקה מנגנת כמו שהיא ניגנה בלייב כך שהקול המוביל של ג’ורג’ מושר במהלך כל ניסיונות הללו יחד עם נגינת הלהקה. עוד 2 ניסיונות נדרשו על מנת להקליט את קולות הרקע של ג’ון ופול. תוספת אחת קטנה הוצעה על ידי ג’ורג’ מרטין ובמהלך הברידג’ של השיר בקטע בו שר ג’ורג’: “אני יודע סוד במשך שבוע או שבועיים, אף אחד לא יודע מהו, רק שנינו“, מכה רינגו ב 2 מקלות התיפוף האחד בשני כדי להוסיף עוד נפח אקזוטי. הנה קצת קולות מהאולפן:


חודש וקצת לאחר שהקליטו הביטלס את השיר, מקליט בילי ג’יי קרמר עם להקתו, גרסה משלו היוצאת כסינגל ב 26 באפריל 1963 (56 שנים ויומיים מהיום) כחודש לאחר שהשתחרר אלבום הבכורה של הביטלס. להפתעת כולם הסינגל של בילי ג’יי קרמר והדקוטות הגיע למקום הראשון במצעד הסינגלים בבריטניה וכבר הציב רף גבוה עבור ג’ורג’ המסכן שלנו שגם כך לא היה מרוצה וזאת בלשון המעטה מהתוצאה הסופית של קולו שאכן היה מעט בוסרי. לעניות דעתי כי בטח מישהו שואל אותי, הבוסריות הזו היא היופי בשיר הזה במיוחד לאור כך שאנחנו יודעים כיצד תתפתח שירתו וכתיבתו בעתיד. הנה גרסתם של קרמר והדקוטות לשיר:


סינגל הבכורה הזה של קרמר והדקוטות הופק גם כן על ידי ג’ורג’ מרטין ובבי סייד מופיע עוד שיר של לנון ומקרטני בשם I’ll Be on my Way אותו כתבו בסגנון באדי הולי ולא חשבו אפילו להכניס לרפרטואר שלהם. למרות זאת הם מקליטים לו גרסה יפה ב 24 ביוני 1963 עבור תכנית הרדיו של ה BBC, שנקראה Side By Side וראתה אור רשמית באלבום הנהדר Live at the BBC שיצא ב 1994. הנה גרסתם של הביטלס:


וגרסתם של בילי ג’יי קרמר והדקוטות


לנון ומקרטני עוד ימשיכו ויתרמו שירים לסינגלים העתידים של בילי ג’יי קרמר.

בילי ג’יי קרמר והדקוטות

הביטלס עם בילי ג’יי קרמר ב 1963

נוצר מצב אבסורדי בשלב זה. השיר שמתחבא איפשהו לקראת סופו של האלבום של הביטלס מתקבל בדעת הקהל כשיר של בילי ג’יי קרמר והדקוטות. זה כנראה לא ממש הפריע ללנון ומקרטני שלא ממש חיבבו את השיר.

קצת אל תוך 1963 והביטלס מתחילים לבצע את השיר עבור תכניות הרדיו של ה BBC. הנה דוגמא מתוך תכנית הרדיו Saturday Club בהנחיית בריאן מת’יו שהוקלטה ב 21 במאי ובה מזמין מת’יו את ג’ורג’ לשאת את ההקדמה. שימו לב לביצוע המהיר והאנרגטי ולתופים ההולמים (הפעם ללא הקשת המקלות בברידג’ מכיוון שלרינגו יש רק 2 ידיים).


ב 1964 מצבו של השיר במחנה הביטלס משתנה כשחברת Vee-Jay מחליטה להוציא את השיר כסינגל בארה”ב ב 23 במרץ 1963 וזאת לאחר ביקור הביטלס לראשונה שם. למה אתם שואלים? כסף זו התשובה. אירוניה לא מזיקה לאף סיפור, והסינגל הזה של הביטלס הגיע רק למקום השני.

הסינגל ל Do You Want To Know a Secret

גם לנו מגיעה מעט נחת, כי תמיד זה כיף לראות איך השירים של הביטלס משתלבים עם הדור הבא וכדי לסגור את הפוסט נראה קטע מתוך סדרת הנוער הישראלית המוסיקלית OBoy בה סיפקו בין היתר אליאנה תדהר, לי בירן ודניאל גד ביצוע קולי יפה לשיר.


28 צפיות0 תגובות
bottom of page