top of page

היום בו פגשו הביטלס את אלביס

עודכן: 19 ביוני 2023

היום נביא תרגום של מאמר בשם “היום בו פגשו הביטלס את אלביס” שהתפרסם על ידי פרנק מסטרופולו ב 2015 במגזין Ultimate Classic Rock. קריאה נעימה.

2 כוחות משמעותיים בעולם הרוק התנגשו בפעם הראשונה והיחידה ב 27 באוגוסט 1965 – וזאת כשהביטלס פגשו את אלביס פרסלי. הם ניסו ליזום הכרות לראשונה כבר במהלך 1964 במסע המפורסם לארה”ב, אך הכוכבים סוף סוף הסתדרו להם במהלך מסע ההופעות של הביטלס בחוף המערבי. מנהל הביטלס בריאן אפשטיין ומקבילו אצל פרסלי, הקולונל טום פארקר, ארגנו את האירוע שהתקיים באחוזה של אלביס בבל אייר.

תמונות פפראצי מהפגישה


האחוזה בבל איר בשנות ה 60

הכללים היו קפדניים. הביטלס היו מלווים על ידי קצין העיתונות של אפשטיין והביטלס טוני בארו, למלך הצטרפה אז החברה, ומאוחר יותר גם אשתו פריסילה בוליו, יחד עם פרקר וחברים רבים מה”מאפיה” של ממפיס, חברים שנסעו לכל מקום עם פרסלי. “די התרגשתי מכל זה, והיה לנו מזל, אלה היו ארבעתנו והיה לנו אחד את השני”, רינגו סטאר נזכר כחלק פרויקט האנתולוגיה. “כל הבחורים שלו היו סביבו, ואמרנו, ‘היי, אלביס’. הוא היה ביישן למדי, ואנחנו היינו גם קצת ביישנים, אבל חמשתנו זרמנו עם זה. הרגשתי שאני נרגש יותר לפגוש אותו מאשר הוא לפגוש אותי “. גם פול מקרטני וג’ון לנון הודו שהיו בלחץ. “הוא הכניס אותנו, והוא היה נהדר, ” אמר מקרטני באנתולוגיה. “זאת אומרת, זה היה אלביס, הוא פשוט נראה כמו אלביס, כולנו היינו מעריצים גדולים, זה היה הגיבור שלנו מהמעלה הראשונה”. לנון, בראיון מ 1975, אמר שהביטלס היו פשוט “מבועתים”. “הוא האליל שלנו, אני רק זוכר שישבתי שם והוא ניגן בבס. זה בעצם אלביס. הוא נראה נהדר אז, ללא משקל עודף עליו”.“הדברים הסתדרו לאט לאט”, סיפר חבר “מאפיית ממפיס”, ג’רי שילינג. “העניינים היו קצת מגושמים בהתחלה, בזמן שנעשו היכרויות, והיתה רגיעה כשכולם התיישבו יחדיו”. כך כתב שילינג בספרו Me and a Guy Named Elvis: My Lifelong Friendship with Elvis Presley.

“אלביס שבר את הקרח באומרו לביטלס, ‘אם אתם הולכים רק לשבת ולהביט בי, אני הולך לישון’.אלביס והחבר’ה התחילו לצחוק, וברגע שהביטלס הבינו שהם מתמודדים עם מישהו שחולק את חוש ההומור שלהם, כולם הסתדרו נהדר “. פרסלי נשלף בסופו של דבר מתוך הבס פנדר שלו, והם החלו לנגן יחד כמה שירים אהובים – כולל “מוהיר סם” של צ’ארלי ריץ’.

מקרטני התרשם. “זה היה דבר ענק בשבילי, זה שהוא התעניין בגיטרה בס”, אמר מקרטני. “אז אמרתי, ‘טוב, תן לי להראות לך דבר או שתיים, אלביס …’ פתאום הוא היה חבר.זו היתה שיחה נהדרת בשבילי. ממש יכלתי לשבת ולדבר על הבס ופשוט ישבנו ונהננו.הוא היה נהדר – פטפטן וידידותי וקצת ביישן. אבל זה היה הדימוי שלו. ציפינו לכך, קיווינו לכך”. טוני בארו אמר ל- BBC: “אלביס דאג שיביאו גיטרות ללנון, מקרטני וג’ורג’ האריסון”. הוא נזכר שמישהו הביא גם פסנתר. “אני לא זוכר את כל השירים שהם ניגנו, אבל אני זוכר שאחד מהם היה I Feel Fine, ואני זוכר שרינגו שלא היה לו כלי נגינה, נקש באצבעותיו על רהיטי העץ שהיו קרובים אליו”.

אלביס קורא על חיפושיות הקצב

לנון סיפר גם כן שהלהקה ניגנה ושרה עם אלביס פרסלי, אבל הביטלס האחרים טענו כי שיתוף הפעולה הזה פשוט לא קרה. “אף פעם לא ג’ימג’מתי עם אלביס,”‘ התעקש הריסון. הביטלס הוצגו לאחר מכן לאשתו לעתיד של פרסלי, אם כי זמנם המשותף היה קצר. “שיחקנו קצת בפול (ביליארד) עם כמה מחבורת האופנועים שלו, וב 10 בערך, פריסילה הובאה,” סיפר מקרטני. “זה היה כאילו להראות את הכבוד שיש לאנשי הקאנטרי והמערב לנשים שלהם , ‘הנה פריסילה’”.היא באה, ואני קיבלתי את הרושם של סוג של בובת ברבי – עם שמלת בד סגול משובצת וקשת משובצת בשערה עם המון איפור.כולנו אמרנו ‘שלום’ ואז זהו זה. ‘בחורים, להוריד ידיים, היא הולכת’ “, הוסיף מקרטני. “היא לא נשארה זמן רב. לא יכולתי להאשים אותו, אם כי לא חשבתי שאיש מאתנו יתחיל איתה, זה בהחלט לא היה בתכנית – בכל זאת אשתו של אלביס – זה לא מתקבל על הדעת! לא חשבנו שהיא היתה צריכה ללכת כל כך מהר.”


חתונתם של אלביס ופרסילה במאי 67

הריסון, בנקודה זו, נמצא במקום אחר. “אני לא זוכר אפילו את פריסילה, “ הוא סיפר. “ביליתי את רוב הזמן בצד מנסה להבין אם לכנופיה היה משהו מעניין. אבל הם היו בעניין של וויסקי. הם לא היו באמת בקטע של עישון חשיש בדרום.” ארבע שעות אחרי שהביטלס הגיעו, קולנל פרקר סימן את סוף הערב על ידי הצגת אוסף של להיטים של אלביס פרסלי לכל אורח. “זה היה אחד המפגשים הגדולים של חיי, “אמר מקרטני. “אני חושב שהוא אהב אותנו. אני חושב ששלב זה, יכול להיות שהוא הרגיש קצת מאוים, אבל הוא לא אמר כלום. בהחלט לא הרגשנו שום יריבות. פגשתי אותו רק פעם אחת, ולאחר מכן אני חושב שההצלחה של הקריירה שלנו הלחיצה אותו, מה שמאוד העציב אותנו – רצינו להתקיים לצידו. הוא היה האליל הגדול ביותר שלנו, אבל הסגנון השתנה לטובתנו. אלה היו זמנים נהדרים. עדיין , גם אם לא נהנית מכל האירועים האלו כל כך, עדיין יכלת ללכת הביתה לליברפול ולומר, “אתם יודעים את מי פגשתי?”.

עד כאן התרגום. לסיום, לקטנו עבורכם קאברים שהביטלס עשו לשירים ידועים שאלביס הקליט. ידועים עד כדי כך שנדמה לפעמים שהוא עצמו כתב אותם.

That’s All Right (Mama)


I Got a Woman


I’m Gonna Sit Right Down And Cry Over You


I Forgot To Remember To Forget


מצידו השני של המתרס, אלביס עם שירים של הביטלס.

Hey Jude


Yesterday


Something


Lady Madonna


Get Back


bottom of page